preloader

Що вас цікавить?

Чи може суддя, який має зв’язок з непідконтрольними Україні територіями, розглядати справи пов’язані зі збройним конфліктом? – експерти відповіли на це питання

24.09.2021 ,
Судівництво /
Моніторинг судових процесів

Відбулася пресконференція, на якій експерти представили звіт за результатами дослідження «Втручання у незалежність суддів під час розгляду справ, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України».


У межах дослідження було проаналізовано 1 504 ухвали про відводи/самовідводи суддів Донецької та Луганської областей на предмет можливого впливу збройного конфлікту на участь цих суддів у справах та проведено моніторинг 20 судових засідань у кримінальних та цивільних справах, пов’язаних зі збройним конфліктом. 

Максим Середа – к.ю.н., експерт Центру політико-правових реформ:
«Проблема втручання у незалежність суддів під час розгляду справ, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України залишається актуальною, хоча її гострота дещо зменшилась у порівнянні з 2015-2018 роками. Найуразливішою групою для втручання є судді, які розглядають кримінальні справи як щодо українських екскомбатантів АТО/ООС, так і щодо осіб, які брали участь у конфлікті на боці де-факто влади на непідконтрольних уряду України територіях.  Серйозною проблемою є виявлена дослідженням низька ефективність механізму розгляду повідомлень про втручання у незалежність суддів у контексті  запобігання таким випадкам у майбутньому».


Роман Смалюк – адвокат, експерт Центру політико-правових реформ:
«Окремим напрямом нашого дослідження став пошук відповіді на питання – «Чи може суддя, який має зв’язок з непідконтрольними Уряду України територіями, розглядати справи пов’язані зі збройним конфліктом?». Під час інтерв’ю ми отримали діаметрально протилежні відповіді як від самих суддів, так і від адвокатів та прокурорів. За даними ж Реєстру судових рішень у 2015-2020 роках, щонайменше 44 судді, які працювали в судах Донецької та Луганської областей, вважали такий зв’язок перешкодою. Натомість у першій половині 2021 року самовідводи з такої підстави заявляло лише 6 суддів. Тобто, зв’язок з непідконтрольними Уряду України територіями залишається серйозним чинником, який впливає на незалежність суддів, попри тенденцію до зменшення його впливу».

Звіт доступний за посиланням:

Цей звіт підготовлений Центром політико-правових реформ у співпраці юридичною клінікою Донецького національного університету ім. В. Стуса та юридичним факультетом Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля у межах проєкту «Моніторинг судових процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом, як навчально-дослідницький інструмент для підготовки правників», що реалізується Центром політико-правових реформ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.