preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 12 – 18 жовтня 2021 року

19.10.2021

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).


Судова реформа – життєво важлива для зміцнення стійкості України та її майбутнього успіху. Спільна заява України і ЄС


Подія

12 жовтня за результатами 23-го саміту «Україна – Європейський Союз» Президент України Володимир Зеленський, Президент Європейської Ради Шарль Мішель та Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн схвалили заяву, в якій: «знову підтвердили, що всебічне та послідовне впровадження судової реформи залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України та її майбутнього успіху». Окремо було зазначено про необхідність швидкого впровадження внесених змін до Законів України «Про Вищу раду правосуддя» та «Про судоустрій і статус суддів» (йдеться про закони №1635-ІХ щодо реформи Вищої ради правосуддя (ВРП) та №1629-ІХ щодо перезапуску конкурсу до Вищої кваліфікаційної комісії суддів).

Оцінка ЦППР

У спільній заяві щонайменше двічі була відзначена важливість всебічної судової реформи. Це вже не вперше за останні декілька років питання судової реформи в Україні є предметом обговорень на міжнародному рівні. Зокрема, воно було включене в меморандуми з Міжнародним валютним фондом (червень 2020 року) та Європейським Союзом (липень 2020 року). Більше того, українські реформи, в т.ч. і судова, були предметом оцінки Європейським парламентом у лютому 2021 році.

Водночас, незважаючи на неодноразові заклики міжнародних партнерів та навіть публічні заяви самого Президента Володимира Зеленського, наразі судова реформа знаходиться лише на початковій стадії імплементації. Так, спостерігається зволікання зі створенням Етичної ради, яка має відіграти ключову роль у реформі ВРП, не вирішується проблема Окружного адміністративного суду м. Києва, а за результатами проведеного у червні 2021 року моніторингу, з 17 рекомендацій від громадянського суспільства щодо судової реформи, владою було виконано 0, частково виконано – 13. Наразі імплементація судової реформи залежить від Ради суддів України, яка зволікає з делегуванням представників до Етичної ради, та Конституційного Суду, до якого звернувся Верховний Суд з поданням, де поставив під сумнів повноваження та спосіб функціонування Етичної ради.

Нагадаємо, що минулого тижня Центр політико-правових реформ спільно з іншими громадськими організаціями закликали Президента і Парламент через законодавчі зміни усунути Раду суддів України від процедури формування Етичної ради, а також запровадити справжній конкурсний відбір суддів Конституційного Суду.