preloader

Що вас цікавить?

Як Зеленський долатиме новий «суддівський заколот» — інтерв’ю з Романом Куйбідою

16.09.2021
Судівництво /
Судова реформа

Що владі робити з небажанням Ради суддів рухати вперед очищення Вищої ради правосуддя, «Діловій столиці» розповів експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда


«ДС» 13 вересня Рада суддів не обрала своїх представників в Етичну раду, яка є ключовою для очищення Вищої ради правосуддя. Про що це говорить — судді вирішили саботувати реформу чи цей демарш, зроблений за погодженням з Офісом президента?

Р.К. Зовні це виглядає як саботаж реформи з боку Ради суддів, оскільки підстав для невиконання нею свого обов’язку не було. Навпаки була необхідна кількість достойних кандидатур, до яких не було зауважень. Тобто могли спокійно проголосувати, адже закон не вимагає якоїсь спеціальної процедури, кандидатів просто провалили. Більше того, судді могли обрати лише одного кандидата в члени Етичної Ради, і цього було б достатньо для початку її роботи, оскільки трьох представників міжнародних організацій запропонували голові ВРП для затвердження ще тиждень тому.

«ДС» Замість обрання представників в Етичну раду судді вирішили підтримати звернення ВРП до Верховного Суду з приводу конституційності закону, який дає старт очищенню органу. Чи може КС в результаті обнулити реформу ВРП, як це було зроблено з кримінальною відповідальністю за неправдиве декларування?

Р.К. Конституційний суд може визнати неконституційним будь-який закон. Не хотілося б прогнозувати рішення КС, але, на мій погляд, законодавець врахував усі зауваження, які були зроблені щодо Комісії з доброчесності та етики, яка мала бути утворена відповідно до закону, прийнятого восени 2019 року. Тоді КС визнав цю структуру неконституційною, адже орган, який діє при ВРП, а саме такою мала бути згадана комісія, не може займатися контролем за її діяльністю. Тут є логіка, адже орган, який діє при якомусь іншому органі, не може його ж очищувати. Зараз все виправлено, і Етична рада — це незалежна комісія, яка жодним чином не залежить від ВРП. Тобто зауважень до цього моменту у Конституційного суду, скоріше за все, не буде.

«ДС» Наразі судді загальмували початок очищення ВРП. Які є важелі впливу на Раду суддів, щоб продовжити реформу, адже вона — самоврядний незалежний орган, наказувати якому ніхто не може?

Р.К. Юридичних важелів дійсно нема, можна лише роз’яснювати важливість цього кроку, це може мати ефект, адже від реалізації реформи залежить європейський та євроатлантичний розвиток України. Власне, реалізація закону про ВРП є частиною зобов’язань, які добровільно взяла на себе Україна перед ЄС.

«ДС» Тобто, в арсеналі — лише переконування та заклики подбати про долю України?

Р.К. Є й інші, більш складні варіанти, але вони суттєво загальмують реформу. Йдеться про усунення Ради суддів від виконання функцій з відбору кандидатів до Етичної ради у законодавчому порядку. Та наділення якоїсь іншої структури повноваженнями подавати кандидатів до Етичної ради замість Ради суддів, яка цього не робить — такий варіант можливий лише з залученням Верховної Ради. Проте сподіваюся, що Рада суддів таки виконає закон, адже те, що вони зробили, не відповідає етичним стандартам поведінки судді, бо в їх Етичному кодексі написано, що судді мають бути зразком законослухняності.

«ДС» Проваливши обрання представників в Етичну раду, судді натомість делегували їх у комісію з відбору кандидатів у ВККС. Чому процедура відбору до Етичної ради не влаштувала суддів, хоча до процедури відбором до ВККС не було жодних питань?

Р.К. Гадаю, тут йдеться про інтерес суддівської спільноти в тому, щоб ВККС швидше відновила свою роботу. Адже у системі судів є досить багато вакантних посад, їх потрібно заповнити — це зменшить навантаження на чинних суддів. Щодо Етичної ради, то тут, мабуть, спрацював вплив на суддів з боку ВРП, яка не зацікавлена в реалізації закону та утворенні Етичної ради, і пробує усіма можливими способами загальмувати своє оновлення. Треба зазначити, що ВРП — не менш важливий орган, ніж ВККС, тому що ВККС займається відбором суддів та їх кваліфікаційним оцінюванням (на сьогодні його не пройшли біля 2000 суддів), але остаточне рішення про звільнення суддів за результатами оцінювання або з інших підстав, ухвалює ВРП — ключовий орган в судовій системі. Саме тому важливо, щоб посади в ньому обіймали люди, до доброчесності яких не виникає питань, а до чинного складу ВРП таких питань дуже багато.

«ДС» Що, на вашу думку, президент Зеленський буде обіцяти західним послам на зустрічі, яка відбудеться 16 вересня, з огляду на події, що відбулися?

Р.К. Гадаю, тут мова йде не зовсім про обіцянки президента. Наскільки я знаю, йдеться про зустріч за участю не лише послів: на ній будуть присутні і представники органів суддівського самоврядування, тієї ж Ради суддів. Буде йтися про важливість питання відбору до Етичної ради для розвитку країни загалом. Тому припускаю, що обговорюватимуть шляхи виходу з ситуації, що склалася.

Інтерв’ю Романа Куйбіди спеціально для Ділова столицяВам може бути цікаво