preloader

Що вас цікавить?

Попри брак фінансування деякі суди працюють над тим, щоб бути дружніми до відвідувачів

02.04.2021
Судівництво /
Судова реформа

Цього року в нашому опитуванні взяли участь 44 суди, а всього за три роки опитувань з понад шести сотень судів нам відповіли 94 суди.


У 2019 році Центр політико-правових реформ започаткував практику щорічного опитування українських судів щодо інноваційних підходів, які вони втілюють в життя для підвищення зручності та комфортності користувачів судових послуг. В умовах, коли на національному рівні відсутні стратегії щодо формування сервісноорієнтовного суду, який зручний та зрозумілий для людей, ми прагнемо популяризувати ті інноваційні заходи, які окремі суди впроваджують самостійно.

Останній рік цікавий тим, що суди працюють в умовах карантинних обмежень. Багато судів зачинили двері для відвідувачів. Водночас карантин і законодавець стимулювали судову владу впроваджувати дистанційний онлайн розгляд з використанням технічних засобів учасників процесу. 

Деякі суди почали надавати можливість учасникам дистанційно ознайомитися з матеріалами справи та подавати документи електронною поштою або через кабінет «Електронний суд». Безумовно, такі сервіси доцільно зберегти та розвивати навіть після закінчення карантину. Також для багатьох судів карантин не став завадою для продовження просвітницької роботи серед населення і вони перенесли такі заходи в онлайн.

У порівнянні з результатами опитувань попередніх років, крім сервісів, які суди запровадили через карантин, нових креативних інновацій ми на підставі листів не виявили. Проте зручні сервіси, які суди можуть забезпечити самотужки, набувають поширення. 

Безкоштовний Інтернет, банкомати, кулери з водою, місця для заряджання мобільних телефонів, безперервна робота канцелярії, можливість дізнатися інформацію про справу через месенджери, «єдине вікно» (подання та отримання документів у справі в одному місці замість «оббивання порогів» різних кабінетів), — такі сервіси вже є в багатьох судах, але ще не стали єдиним стандартом для всіх судових установ. 

Наразі не всі суди забезпечені достатніми ресурсами навіть на оплату праці працівників апаратів судів та базові потреби, такі як папір, поштові та комунальні послуги, інтернет, телефонія тощо. Про витрати на розвиток у таких умовах говорити складно, а без достатнього фінансування та чіткої стратегії неможливо говорити про впровадження тих сервісів, які виведуть клієнтоорієнтованість судів на новий рівень.

Утім, попри брак фінансування загалом по судовій системі, окремі суди продовжують впроваджувати новації, які роблять перебування в суді та саме судочинство зручним для користувачів, шукають оптимальні шляхи комунікації зі ЗМІ та суспільством, а також активно проводять просвітницьку роботу. Адже багато корисних ідей можна реалізувати, проявивши креативність та навіть без додаткового фінансування. 

У більшості випадків це реалізовують колективи судів за власною ініціативою та власними силами. 

Наприклад, колектив Зарічного районного суду міста Суми власними силами на мобільний телефон зняв декілька просвітницьких роликів для громадян (наприклад, про те, як отримати судове рішення, або про альтернативні шляхи звернення до суду в період карантину). 

Колектив Долинського районного суду Івано-Франківської області цього року повідомив, що вони налаштували відкритий Wi-Fi, але через складну процедуру оплати провайдеру за Інтернет за державний кошт роблять таку оплату власними силами. Після того, як суду припинили надавати послуги стаціонарного телефонного зв’язку, у суді з’явився мобільний телефон для оперативного надання інформації користувачам судових послуг, зокрема через месенджери. 

Колектив Новомиколаївського районного суду Запорізької області самостійно провів озеленення території навколо суду. Створення позитивного мікроклімату може бути корисним як для відвідувачів суду, так і для його колективу.

Цьогорічні відповіді судів ми систематизували та нанесли сервіси, які вони надають, на нашу інтерактивну карту

Також завдяки фото- та відеоматеріалам, наданих судами, ви можете більше дізнатися про сервіси, які пропонують суди, на оновленому вебсайті — «Сервісноорієнтований суд: 5 кроків назустріч людям».

Роман Смалюк, експерт Центру політико-правових реформ


Пов'язані учасники команди


Вам може бути цікаво