preloader

Що вас цікавить?

Вступний іспит до ЄС: як Україна виконує рекомендації Єврокомісії. Про судову реформу

16.12.2022
Судівництво /
Судоустрій і статус суддів /
Загальні новини

Експерти ЦППР взяли участь в обговоренні результатів, як Україна виконує рекомендації Єврокомісії щодо вступу до ЄС.


У червні 2022 року Єврокомісія рекомендувала надати Україні статус держави-кандидатки у члени Євросоюзу, якщо наша держава виконає сім рекомендацій. Йдеться про боротьбу з корупцією та відмиванням грошей, ухвалення антиолігархічного законодавства, нового закону про ЗМІ, забезпечення прав національних меншин, реформу добору суддів Конституційного Суду та судову реформу. 

Експерти та політики обговорили перші результати процесу 9 грудня під час круглого столу «Вступний іспит до ЄС: як Україна виконує рекомендації Єврокомісії», який організувала Коаліція РПР. 

Участь у заході взяли експерти ЦППР: Роман Смалюк, Олександр Марусяк та Євген Крапивін. Ми ділимось ключовими тезами із виступів. Розпочнемо із судової реформи.

Реформа ВРП та ВККС 

Завершити перевірку доброчесності членів Вищої ради правосуддя та провести добір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів – це ключові рекомендації Єврокомісії. Про це наші міжнародні партнери говорили ще у 2019 році, тоді, власне, цей процес і був запущений. 

«Ця рекомендація – найлегша до виконання, оскільки необхідна нормативна база була створена ще наприкінці літа 2021 року, що давало якісний фундамент для перезапуску реформи»,

розповідає Роман Смалюк. 

Результати

Була створена Етична рада та Конкурсна комісія з відбору членів ВККС. Війна призупинила процес на 2-3 місяці, проте зараз ці органи відновили роботу.  Парламент та з’їзд науковців вже обрали членів ВРП за новою процедурою. Етична рада завершила оцінку кандидатів ВРП за квотою з’їзду суддів. 

Про ризики

«І тут ми підходимо до найбільших ризиків – з’їзд суддів може частково саботувати призначення нових членів ВРП, оскільки закон не передбає випадок, коли суб’єкт призначення відмовляється призначати тих членів, які рекомендувала Етична рада»,

аналізує експерт. 

ВРП і ВККС – це органи, які визначають стандарти доброчесності, професійності та незалежності судового корпусу. 

«Ця реформа потрібна не стільки в контексті євроінтеграції, скільки в контексті побудови професійного та незалежного судочинства в Україні»,

додає Роман Смалюк.

Нагадаємо, нещодавно ми публікували матеріал «Кандидат check. На якому етапі наразі впровадження рекомендацій ЄС по кандидатству?».