preloader

Що вас цікавить?

Політичний аналіз подій 25 серпня – 1 вересня 2020

01.09.2020

Щотижневий політичний аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

У рубриці “Щотижневий політичний аналіз” подана вся щотижнева аналітика, здійснювана Центром політико-правових реформ.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua.



Україна зобов'язалася перед ЄС вжити заходів щодо реформи Вищої ради правосуддя


25 серпня Парламент прийняв ініційований Президентом Володимиром Зеленським закон про ратифікацію Меморандуму та Кредитної угоди між Україною та Європейським Союзом (далі — ЄС) щодо отримання макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 млрд євро.

Для отримання допомоги Україна зобов’язалась виконати низку заходів, серед яких передбачені заходи у сфері судової реформи спрямовані на «посилення незалежності, доброчесності, ефективного функціонування судової влади». У Меморандумі закріплено, що такими заходами є:

  •  створення нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі — ВККС) шляхом прозорої процедури відбору, що проводиться Конкурсною комісією за міжнародною участю;
  •  створення Комісії з питань етики за міжнародною участю, яка провела б одноразову оцінку доброчесності та етичності чинних членів Вищої ради правосуддя (далі — ВРП) з можливістю рекомендувати їх звільнення органам обрання (призначення). Надалі Комісія проводитиме попередній відбір кандидатів у ВРП, з якого відповідні органи обрання (призначення) будуть визначати членів ради.

Оцінка ЦППР

Як вже повідомляли експерти ЦППР, питання забезпечення доброчесності та незалежності органів суддівського врядування вкотре за останні місяці підіймається на міжнародному рівні.

Раніше, на початку червня цього року, Україна зобов‘язалася перед Міжнародним валютним фондом (далі — МВФ) створити комісію, яка перевірить доброчесність чинних членів ВРП та проводитиме попередню перевірку кандидатів до ВРП (детально — в щотижневому аналізі 8-15 червня 2020 року). Реформа ВРП є одним зі структурних маяків в угоді з МВФ і відповідні законодавчі зміни мають бути внесені до кінця жовтня цього року.

Аналогічні зобов‘язання щодо створення такої комісії Україна взяла й перед ЄС. Крім того, в п. 4 Меморандуму з ЄС вказано, що виділення допомоги обумовлюється успішною співпрацею України з МВФ, а в п. 5 наголошено, що при оцінці виконання Україною своїх зобов’язань особлива увага приділятиметься, зокрема, реформам у сфері верховенства права.

Зважаючи на зміст взятих зобов’язань, можна стверджувати, що перспективи макроекономічної фінансової допомоги Україні з боку МВФ та ЄС наразі безпосередньо залежать від перезавантаження ВРП в контексті запровадження дієвих механізмів забезпечення доброчесності цього органу.

На розгляді у Верховній Раді знаходиться три законопроєкти щодо реформи ВККС та ВРП (Президента Володимира Зеленського, народного депутата з фракції партії «Голос» та народних депутатів з фракції президентської партії «Слуга Народу»). Перед парламентськими канікулами профільний комітет Парламенту рекомендував ухвалити в першому читанні саме президентський законопроєкт, який не відповідає взятим міжнародним зобов’язанням, оскільки не передбачає жодних механізмів перевірки доброчесності чинних та майбутніх членів ВРП (детально — в щотижневих аналізах 15-22 червня6-13 липня13-20 липня 2020 року).

З огляду на викладене, а також зважаючи на конкретний строк реалізації Україною своїх зобов’язань перед МВФ, який спливає через два місяці, на найближчій сесії Парламент має прийняти законодавчі зміни спрямовані насамперед на перезавантаження ВРП.