preloader

Що вас цікавить?

Звернення правозахисників про необхідність терміново прийняти закон про воєнних злочинців

31.01.2020
Загальні новини /
Новини ЦППР

Просимо на Погоджувальній раді 3 лютого 2020 року включити у порядок денний найближчої сесії ВРУ проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (№ 2689).


Правозахисні організації вже шостий рік поспіль займаються документуванням воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які є наслідком окупації Криму та веденням Росією гібридної війни на Донбасі. Однією із суттєвих перешкод у встановленні справедливості у цих справах є застарілий Кримінальний кодекс України.

Існуюче законодавство не дає можливості органам національного розслідування та національній судовій системі кваліфікувати ці дії як міжнародні злочини, що не мають термінів давності, що є важливим в контексті поданих Україною міжнародних позовів проти Російської Федерації.

Чинний Кримінальний кодекс України не передбачає відповідальності за злочини проти людяності, а виписані в ньому склади воєнних злочинів не відповідають вимогам міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права. Ця триваюча ситуація призвела до того, що протягом кількох років пов'язані з наслідками збройної агресії кримінальні провадження замість статтями за міжнародні злочини були відкриті за іншими статтями (наприклад, вчинення теракту, розбій або згвалтування).

Вирішити цю проблему покликаний розроблений правозахисниками, науковцями та народними депутатами законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (р.н. 2689). Його ухвалення створює можливості для адекватного та ефективного кримінального переслідування у рамках правової системи України осіб, які вчинили так звані основні злочини за міжнародним правом.

Правозахисні організації вважають, що цей законопроект потребує невідкладного ухвалення парламентом для ефективної протидії безкарності у масових порушеннях прав людини, жертвами яких стали тисячі людей у розпочатій Росією гібридній війні.

З огляду на викладене, просимо учасників Погоджувальної ради 3 лютого 2020 року включити у порядок денний найближчої сесії Верховної Ради України проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (р.н. 2689).

Центр громадянських свобод
ZMINA. Центр прав людини
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Луганський обласний правозахисний центр "Альтернатива"
Центр-політико-правових реформ
Регіональний центр прав людини
Харківська правозахисна група
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Громадський холдинг "Група впливу"