preloader

Що вас цікавить?

Зміна Уряду гальмує запровадження важливих новацій у правосудді

06.03.2020
Судівництво /
Судова реформа

Експерти занепокоєні: після зміни Уряду відкликані законопроекти, які могли мати позитивний вплив на правосуддя.


Подія

4 березня Парламент прийняв відставку Прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, звільнив усіх міністрів та обрав новий склад Уряду. На сайті Верховної Ради України всі законопроекти, внесені попереднім складом КМУ та неухвалені в першому читанні, автоматично позначені як відкликані. 

Оцінка ЦППР

1. Відповідно до ч. 3 ст. 105 Регламенту ВРУ законопроекти, внесені КМУ, вважаються відкликаними, якщо до їх ухвалення в першому читанні повноваження Уряду були припинені. Натомість ч. 5 ст. 27 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” не передбачає автоматичного відкликання таких законопроектів, залишаючи вирішення цього питання на розсуд новому КМУ. 

Тобто існує суперечність між положеннями Регламенту ВРУ та Закону “Про Кабінет Міністрів України”, яку необхідно усунути. Кращим є регулювання закону про уряд, оскільки він дає право новому Уряду вибірково або повністю відкликати попередні урядові ініціативи, тоді як автоматичне зняття з розгляду законопроектів може значно відтягнути ухвалення важливих законів, які підтримує і новосформований уряд. 

2. Відповідно до положень Регламенту були автоматично відкликані й законопроекти, які могли мати позитивний вплив на правосуддя, передусім:

  • 2706 (стимулювання розвитку позасудової медіації), 
  • 3045 (відновлення третейського судочинства), 
  • 2709, 2710 (запровадження класичного суду присяжних), 
  • 3149 (відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких злочинів). 

На думку експертів ЦППР, важливо, щоб новосформований Уряд якнайшвидше вніс на розгляд парламенту законопроекти з цих питань.