preloader

Що вас цікавить?

Законопроєкт про адміністративну процедуру ухвалено в першому читанні!

03.09.2020
Інформаційне право /
Публічна адміністрація /
Адміністративна процедура

2 вересня 2020 став дуже важливими днем для захисту громадян і бізнесу від свавілля держави та наближення України до європейських стандартів у діяльності публічної адміністрації. Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт № 3475 «Про адміністративну процедуру».

Особливість ситуації полягає у тому, що робота над цим законопроєктом триває вже понад 20 років (хоча подібну тривалу історію проходження спостерігали і в багатьох інших країнах). Не один український Уряд протягом цих років вносив попередні редакції законопроєкту (хоча, звісно, менш досконалі) до Верховної Ради. Проте тільки одного разу, у 2009 році, він дійшов до голосування в першому читанні, але й тоді не добрав кілька голосів. В інші рази бракувало або часу, або політичної волі.

Головною причиною такого складного шляху є брак розуміння в українських політиків, службовців та навіть багатьох науковців-правників сутності загальної адміністративної процедури, її потреби для держави і суспільства.

Ця проблема дісталася Україні у спадок від СРСР, де не було та не могло бути закону, який би регулював на рівних відносини між громадянами й органами державного управління. Для тоталітарної держави вистачало відомчих інструкцій… А про права людини у таких відносинах взагалі не йшлося. Як наслідок, наша країна досі залишається єдиною у Європі (не враховуючи РФ), де досі не впроваджено загальну адміністративну процедуру.

Але нині постала нова перспектива. Свої голоси за прийняття законопроєкту в першому читанні віддали 290 народних депутатів України. Відтепер важливим завданням постає успішне доопрацювання цього проєкту Закону до другого читання та ухвалення в цілому.

Нагадаємо, що ухвалення закону «Про адміністративну процедуру» забезпечить громадянам та суб’єктам господарювання такі позитивні новели:

  •  надання права особи бути вислуханою у разі загрози прийняття несприятливого адміністративного акта (що може вплинути на позицію органу влади та сприяти позитивному результату);
  •  впровадження категорії «заінтересованих осіб» в адміністративній процедурі (що має упереджувати конфлікти в особливо складних справах, сприяти прийняттю збалансованих рішень);
  •  встановлення обов’язку адміністративних органів мотивувати свої несприятливі рішення та зазначати порядок їх оскарження;
  •  правило «мовчазної згоди» при отриманні погоджень і висновків від інших адміністративних органів (що дозволить прискорювати та раціоналізувати розгляд справ та прийняття рішень);
  •  створення нових умов для ефективного оскарження адміністративних актів в адміністративному порядку (зокрема, через залучення громадськості до розгляду скарг) та дуже багато інших важливих норм.

Законопроєкт готувала Робоча група Міністерства юстиції України із залученням представників виконавчої влади, суддівського корпусу, науковців, українських та міжнародних експертів. Законопроєкт отримав позитивний висновок Програми SIGMA.

Центр політико-правових реформ тривалий час докладає зусиль і для напрацювання тексту законопроєкту, і для його адвокації. Висловлюємо щиру вдячність усім причетним, і готові до подальшої роботи!