preloader

Що вас цікавить?

Законопроект щодо забезпечення доказів нотаріусом

02.04.2013
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

Короткий зміст та коментар до законопроекту № 2567 від 19.03.2013 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення доказів нотаріусом»


№ 2567 від 19.03.2013 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення доказів нотаріусом». Ініціатор – н.д. України Карпунцов В.В.

Короткий зміст.

Законопроектом пропонується передбачити у Законі «Про нотаріат» право нотаріуса забезпечувати докази для розгляду справи в судах чи інших компетентних органах (п. 23 ст. 34), додати до Закону нову главу, в якій надати вичерпний перелік випадків, коли нотаріус здійснює забезпечення доказів (виїзд особи за кордон на тривалий строк, тяжка хвороба особи тощо), встановити 7-денний строк вчинення цієї нотаріальної дії.

Згідно із законопроектом забезпечення доказів нотаріусом здійснюватиметься шляхом фіксації інформації та/або огляду матеріалів.

Коментар і висновок.

У законопроекті не враховано, що нотаріус:

1) засвідчує лише безспірні факти і не має права посвідчувати документи, що містять інформацію, яка порочить честь та гідність особи;

2) не може підміняти органи досудового розслідування і суд;

3) за своєю природою і кваліфікацією не є ні криміналістом, ні експертом;

4) не має розпорядчих повноважень. Проте, посвідчення факту розміщення інформації на сайті може бути належним чином здійснене лише шляхом копіювання файлів безпосередньо з сервера, що потребує наявності розпорядчих повноважень. До того ж копії зображення з монітору не можуть бути доказами, оскільки їх дуже легко підробити;

5) не має обладнання для аудіо- та відеозапису і персоналу для розшифровки таких записів. Проте нотаріус не має права відмовити у вчиненні нотаріальної дії, крім як у випадках незаконності дії чи конфлікту інтересів (і аж ніяк не відсутності матеріально-технічних умов).

Законопроект доцільно відхилити.