preloader

Що вас цікавить?

З 450 судових засідань за справами НАБУ відбулося лише 230, — судовий моніторинг

29.08.2019
Запобігання корупції

28 серпня експерти презентували результати моніторингу проваджень НАБУ-САП у судах.


З 450 судових засідань по справам НАБУ відбулося лише 230, — судовий моніторинг

 

Незалежні спостерігачі відвідали 450 судових засідань у 55 справах, які Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура передали до суду. 49% з них не відбулися. Більшість — через неможливість суддів зібрати колегію.

Такі результати моніторингу проваджень НАБУ-САП у судах, презентованого 28 серпня в Українському кризовому медіа-центрі. 

Півтора роки Секретаріат Ради громадського контролю при НАБУ у партнерстві з Центром політико-правових реформ та громадською організацією «Платформа Громадський контроль» проводив системний моніторинг частини кримінальних проваджень, досудове розслідування в яких здійснювали детективи НАБУ. 

«Окрім справ, що слухалися у Києві, незалежними спостерігачами також проводився моніторинг судових засідань у 7 регіонах України, зокрема 70 % від загальної кількості відвіданих у процесі моніторингу засідань були призначені в регіонах. До основних причин того, що судові засідання не відбувалися, можна віднести відпустки, відрядження, лікарняні суддів, участь суддів колегії у розгляді інших справ. Крім того, траплялися випадки мінування судів чи неможливості належного проведення засідань з технічних причин», — розповідає аналітик РГК при НАБУ Вадим Валько.

Експерт звертає увагу, що в більшості справ строки розгляду були досить повільними. Натомість трапився випадок аномально швидких темпів розгляду провадження стосовно одеського міського голови Геннадія Труханова: за 8 місяців відбулося близько 60 засідань. За цей короткий час було допитано більше 100 свідків, «досліджено» 67 томів письмових доказів (кожен том — це близько 200-250 сторінок). «У жодному з кримінальних проваджень, які були включені у програму моніторингу, таких показників за цим критерієм не було і близько», — наголошує Валько. 

Наприклад, у справі стосовно службових осіб ДП «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» 10 місяців розглядалось клопотання про об'єднання в одне провадження справ щодо всіх чотирьох фігурантів. В цей час жодна з цих справ не зрушила з місця. В одній із них підготовче судове засідання не можуть провести вже більше двох років.

«З сумом доводиться констатувати, що позитивних змін у стані судового розгляду справ НАБУ і САП до запуску Вищого антикорупційного суду не відбулося. Більш того, попри суттєвий прогрес у створенні цього суду, з початком його роботи вже у вересні ми можемо зіштовхнутись з тією самою проблемою, для розв'язання якої він і створювався: 38 суддям ВАКС може надійти понад 3,5 тис справ, підготовчі засідання у яких триватимуть лише близько півроку», — зазначив експерт ЦППР Антон Марчук.

Марчук наголошує: цю проблему варто невідкладно вирішити новим парламентарям, а законодавчі зміни мають набути чинності до дня початку роботи суду, аби уникнути колапсу в перші ж дні його роботи.

«Ми всі чекаємо на 5 вересня, коли запрацює Антикорупційний суд. Зрозуміло, що він не зможе розглянути усі справи за місяць, два і навіть за півроку. Втім, є деякі прості кримінальні провадження про одноразовий корупційний злочин, які можна розглянути за 2-3 засідання. Якщо новий суд буде оперативно призначати розгляд цих справ, то справа значно покращиться», — вважає заступник керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Володимир Кривенко.

«Ми сподіваємось, що Верховна Рада оперативно внесе зміни до законодавства, яке дозволить не навантажувати новостворений Антикорупційний суд тисячами проваджень, а передавати лише ті, які були закінчні детективами НАБУ та прокурорами САП», — зазначив заступник керівника підрозділу детективів НАБУ Олександр Скомаров.

«РГК при НАБУ важлива ефективність роботи усієї антикорупційної системи. Якщо НАБУ розслідує справу, САП передає її до суду, і далі все “зависає”, то ми фактично не бачимо результатів роботи органів, на які покладалися великі сподівання. Ми з нетерпінням чекаємо початку роботи Антикорупційного суду і спробуємо моніторити і його», — розповіла голова РГК при НАБУ Тетяна Локацька.

Переглянути та завантажити звіт можна за посиланням

З результатами попереднього моніторингу, презентованого у жовтні 2018 року, можна ознайомитися за посиланням. 

Джерело: Рада громадського контролю НАБУ.