Як потрапити на судове засідання до Верховного Суду чи вищих судів?
Відповіді на інформаційні запити щодо інструкцій про порядок доступу до приміщень Верховного Суду і вищих спеціалізованих судів.
Верховний Суд і вищі суди здобули репутацію найбільш закритих судових органів. На практиці, представники громадськості, які мають бажання бути присутніми на відкритих судових засіданнях, не мають можливості потрапити до приміщень цих судів. Охоронці на вході посилаються на інструкції, які неможливо знайти на жодному сайті. І, не повідомляючи їх змісту, не пропускають до суду.
Виявляється, ці інструкції дають можливість особам, які не беруть участь у справі, потрапити на відкрите судове засідання. Алгоритм такий: потрібно спочатку звернутися до бюро перепусток відповідного суду і повідомити справу, засідання у якій ви хочете відвідати (перелік справ є на сайтах відповідних судів), а також показати паспорт. Після цього вас повинні пропустити до суду. До зали судового засідання вас має супроводжувати відповідальний працівник апарату: у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ – судовий розпорядник, у Вищому адміністративному суді – секретар судового засідання, а у Верховному Суді – секретар судової палати (хоча судових палат у Верховному Суді уже немає, тому хто має супроводжувати не зрозуміло). Після засідання вас мають провести до виходу.
З текстів інструкцій не зробив таємниці лише Верховний Суд – він їх надав на інформаційний запит з вилученням деякої інформації, яка не стосується допуску до приміщення осіб. Інші суди надали інформацію лише щодо допуску осіб до приміщень для відвідування відкритого судового засідання. Лише Вищий господарський суд повідомив, що така інструкція розробляється (цікаво, чим тоді керуються охоронці цього суду не пропускаючи людей до залів судових засідань?).
Відповіді на інформаційні запити:
від Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ