Всеукраїнський референдум: на шляху до ухвалення закону
Перше експертне обговорення відбулося 22 квітня.
22 квітня Центру політико-правових реформ за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) провів перше експертне обговорення законопроекту про всеукраїнський референдум – першого законопроекту у сфері народовладдя та прямої демократії, підготовленого парламентською робочою групою. В онлайн-заході взяли участь представники робочої групи, які працювали над документом, фахівці з конституційного, виборчого, референдумного права, науковці, громадські діячі.
У вступному слові Руслан Стефанчук, перший заступник Голови Верховної Ради України, очільник робочої групи, яка працювала над документом, зауважив, що цей законопроект – приклад того, як мають готуватися якісні законопроекти із залученням державних органів, широкої громадськості, міжнародної спільноти тощо. Окрім того, він запевнив, що законопроект буде подано на розгляд Парламенту.
Юлія Кириченко, керівниця проектів з конституційного права Центру політико-правових реформ, яка працювала над законопроектом у складі робочої групи, коротко розповіла, чому постала потреба в такому законі, як відбувалася робота над ним, а також презентувала основні положення законопроекту.
Так, за словами експертки, найбільш дискусійним було питання предмета референдуму, також особливу увагу довелося приділити самій процедурі його проведення. Їх потрібно було прописати таким чином, щоб унеможливити будь-які маніпуляції в майбутньому, як це дозволяв попередній закон 2012 року. У результаті робоча група дійшла згоди, що референдум може бути проголошений у випадках, передбачених Конституцією (внесення змін до І, ІІІ, ХІІІ розділів Конституції та зміна території України), а також за народною ініціативою (скасування закону або окремого положення закону, з питань загальнодержавного значення).
Логіку роботи, формування комісій з всеукраїнського референдуму, фінансування референдумного процесу, закладену в законопроекті, детально пояснила Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі ОПОРА. Також експерта звернула увагу на те, що положення цього законопроекту намагалися узгодити з положеннями нещодавно ухваленого Виборчого кодексу України.
Досвідом роботи над законопроектом також поділилися члени Центральної виборчої комісії Павло Любченко та Володимир Перепелиця.
Експерт Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) Денис Ковриженко презентував висновок організації на законопроект про всеукраїнський референдум, детальніше зупинившись на зауваженнях до нього. Зокрема, серед них участь громадських організацій, які не зареєструвалися ані прихильниками, ані опонентами, у референдумному процесі, на основі чого визначається, що порушене питання має загальнодержавне значення, особливості проведення інтернет-голосування тощо.
Борис Малишев, експерт Українського інституту прямої демократії, висловив сподівання, що цей законопроект – перший крок до побудови прямої демократії в Україні, а також звернув увагу, що закладений в ньому інструмент електронного голосування підштовхує Україну до ширшого використання дистанційних інструментів.
На електронне голосування, передбачене законопроектом звернув увагу й Сергій Лобойко, керівник Центру розвитку інновацій, який також брав участь у розробці документа. На його думку, це реальний шанс залучити до голосування ту частину населення, яка зазвичай залишається пасивною.
Друге експерте обговорення заплановано на 30 квітня.
Трансляцію обговорення можна переглянути нижче.
Захід організовано Центром політико-правових реформ за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії.