preloader

Що вас цікавить?

Володимир Петраковський: «Суд присяжних – це не політична забаганка, а вимога Конституції»

13.02.2020
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

12 лютого перспективи розвитку, проблематику формування та функціонування інституту присяжних в Україні обговорили на комітетських слуханнях у Верховній Раді України.


12 лютого перспективи розвитку, проблематику формування та функціонування інституту присяжних в Україні обговорили на комітетських слуханнях у Верховній Раді України. Центр політико-правових реформ на заході представив експерт Володимир Петраковський.

Відкриваючи слухання, голова Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський висловив переконання, що законопроекти про суд присяжних у кримінальному провадженні підуть на перше читання вже на цій сесії. Голова Комітету ВРУ з питань правосуддя Андрій Костін підкреслив, що це перший уряд, який зважився запровадити справжній суд присяжних і погодився виділити на це відповідне фінансування. Тому, на його думку, Парламент має підтримати урядову ініціативу та запустити процес якнайшвидше.

На підтримку запровадження суду присяжних висловився і Сергій Власенко – автор альтернативних законопроектів з цього питання. Він зазначив, що для нього не має великого значення, які проекти законів підтримає Верховна Рада України – його чи урядові, адже ініціатива заслуговує на якнайширшу підтримку. При цьому депутат висловив упевненість, що парламентарі без проблем зможуть знайти компроміс щодо тих технічних зауважень, які надійшли до Парламенту щодо урядових законопроектів. А заступник міністра юстиції Олександр Банчук підкреслив, що уряд відкритий до конструктивних пропозицій і врахує їх при доопрацюванні законопроектів.

Віктор Шишкін, суддя Конституційного Суду у відставці, нагадав, що автори в тексті Конституції України заклали поняття класичного суду присяжних, а не того інституту, який діє наразі і по суті є продовженням радянського суду народних засідателів.

«Примітно, що на слуханнях однаково йшлося як про справжній суд присяжний, так і про Конституцію. Адже суд присяжних – це не просто політична забаганка чи ініціатива уряду, а вимога Конституції. Важливо, що цей аргумент був центральним у промовах не лише адвокатів та правозахисників, але й представника уряду – заступника міністра юстиції Олександра Банчука та голови парламентського комітету з питань правової політики Андрія Костіна», – підсумував результати слухання експерт ЦППР Володимир Петраковський.  

Нагадаємо, Міністерство юстиції України презентувало два законопроекти, ухвалення яких забезпечить запровадження в країні класичного інституту присяжних, 20 січня. Під час заходу заступник міністра юстиції Олександр Банчук висловив сподівання, що вже цього року вони будуть схвалені Парламентом та набудуть чинності в 2021 році.

ФОТО: ВРУ