Внесення змін до конституції: процедура в Україні та світі
Аналітичну записку підготували експерти ЦППР.
Порядок внесення змін до Конституції України безпосередньо регулюється самою Конституцією України, а процедурні нюанси деталізовані в Регламенті Верховної Ради України. Також окремі рішення Конституційного Суду України містять важливі тлумачення розгляду та ухвалення Верховною Радою України законопроектів про внесення змін до Конституції України.
Також звернемо увагу на те, що зміни до різних розділів Конституції України вносяться по-різному. Так, зміни до І, ІІІ та ХІІІ розділів потребують погодження на всеукраїнському референдумі.
Після ухвалення в 1996 році Верховна Рада України сім разів змінювала Конституцію України – у 2004, 2011, 2013, 2014, 2016, 2019 (двічі) роках. При цьому щонайменше у чотирьох випадках (у 2004, 2014, 2016, 2019 рр.) Парламент припускався різних процедурних порушень під час проведення конституційної реформи. Крім того, у 2010 р. Конституційний Суд України, перевищивши свої конституційні повноваження, теж фактично змінив редакцію Конституції України, що суттєво підірвало стабільність конституційного порядку в Україні.
У серпні 2019 року стартувала чергова конституційна реформа: Президент України Володимир Зеленський подав аж сім законопроектів про внесення змін до Конституції України. Станом на сьогодні три з них Парламент попередньо схвалив, і незабаром вони можуть стати юридичним тілом Конституції України (перші два на поточній сесії ВРУ, останній – на наступній сесії).
В інших країнах світу ми можемо спостерігати дуже різні підходи до зміни конституції. Наприклад, в Азербайджані розрізняють зміну Конституції та доповнення Конституції, а всенародний референдум є обов’язковою стадією для будь-яких конституційних змін. У Росії існують чотири різні юридичні процедури внесення змін до Конституції, які залежать від конкретних норм Конституції РФ, які змінюються. У Вірменії Конституція ухвалюється та змінюється винятково на референдумі за ініціативою Президента, Парламенту або Уряду. В Естонії законопроект про зміну конституції обов’язково проходить три читання з часовими інтервалами 3 та 1 місяць між ними. Остаточний спосіб ухвалення закону визначається під час третього читання.
Процедуру зміни Конституції в Україні та світі, а також сучасний конституційний процес в Україні експерти ЦППР детально описали в аналітичній записці «Порівняльний аналіз процедури внесення змін до конституції: досвід України та пострадянських країн».
Порівняльний аналіз процедури внесення змін до Конституції: досвід України та пострадянських країн from Centre of Policy and Legal Reform
Матеріали підготовлено в межах проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі експертної громадськості у процесі зміни Конституції в Парламенті», що є частиною Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», яка виконується Фондом Східна Європа.