preloader

Що вас цікавить?

Влада готує наступ на права людини під приводом боротьби із тероризмом – коментар Романа Куйбіди

11.06.2012
Конституціоналізм /
Права людини

Президентcький указ щодо посилення боротьби з тероризмом свідчить про черговий наступ на права людини.


Президентcький указ щодо посилення боротьби з тероризмом свідчить про черговий наступ на права людини.

Про це заявив експерт Центру-політико-правових реформ Роман Куйбіда, коментуючи підписаний у п’ятницю, 8 червня, Указ Президента України № 388/2012 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 травня 2012 року «Про заходи щодо посилення боротьби з тероризмом в Україні».

Стурбованість експерта викликає намір надати підрозділам, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, додаткові повноваження із застосуванням спеціальних технічних засобів для запобігання вчиненню злочинів, пов’язаних із терористичною діяльністю.

«Застосування будь-яких негласних засобів збирання інформації є втручанням у права людини, і такі втручання можливі лише відповідно до Конституції і зазвичай за рішенням суду», – нагадав Роман Куйбіда. За його словами, ці питання сьогодні достатньо врегульовані законодавством, у тому числі новим Кримінальним процесуальним кодексом. В той же час, на думку експерта, виконання указу може привести до того, що оперативно-розшукові органи матимуть повноваження збирати інформацію без дотримання конституційних гарантій.

Також Роман Куйбіда звернув увагу на те, що указом передбачено розроблення проекту закону про протидію екстремізму. Експерт нагадав, що законопроект під такою назвою минулого року вніс на розгляд парламенту скандально відомий народний депутат Вадим Колесніченко. Головне науково-експертне управління Верховної Ради за результатами аналізу законопроекту дійшло висновку: «Видається сумнівною необхідність прийняття спеціального закону щодо протидії екстремізму, який … може створити передумови для масових порушень прав і свобод людини і громадянина». Підтримав рекомендацію відхилити проект і профільний парламентський комітет.

Крім того, як зазначає Роман Куйбіда, Президент доручив уряду вжити заходів щодо внесення змін до законів стосовно визначення порядку визнання організацій терористичними та їх ліквідації. «І це, не зважаючи на те, що підстави для припинення об’єднань громадян визначені Конституцією і нещодавно прийнятим законом «Про громадські об’єднання», – говорить експерт.

На думку експерта, усі ці заходи запозичено із російського досвіду законо- та указотворчості. «На практиці це призвело до широкого використання «антитерористичного» і «антиекстремістського» законодавства для боротьби влади з політичними опонентами та масових порушень прав людини», – вважає Роман Куйбіда.

«В Україні у 2009-2010 р. розслідувалося по одній справі, порушеній за антитерористичними статтями, у минулому році таких справ було три, цього року, вочевидь, така справа одна. Майже усі справи за офіційними даними пов’язані з вимаганням грошей, а не з тими причинами, що вказані в указі», – додав експерт.

На його думку, тема боротьби з тероризмом та екстремізмом буде штучно роздуватися для обґрунтування більш жорстких заходів щодо обмеження громадської активності та прав людини. «Громадськість має уважно моніторити виконання указу і протидіяти будь-яким спробам реалізувати російський сценарій», – підсумував Роман Куйбіда.


Прес-служба Центру політико-правових реформ