preloader

Що вас цікавить?

Військо – для оборони від зовнішніх загроз чи захисту влади від народу? – коментар Романа Куйбіди

20.06.2012
Без категорії

Майже 30 тисяч добре озброєних бійців внутрішніх військ можуть бути реорганізовані у військове формування із надзвичайними повноваженнями, яке фактично буде підпорядковуватися Президенту України.


Майже 30 тисяч добре озброєних бійців внутрішніх військ можуть бути реорганізовані у військове формування із надзвичайними повноваженнями, яке фактично буде підпорядковуватися Президенту України.

Про це на телеканалі TVi заявив експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, коментуючи внесений народними депутатами від Партії регіонів Василем Грицаком та Валерієм Коновалюком проект закону про Державну службу правопорядку.

Проектом передбачено чимало повноважень щодо обмеження прав людини – проникати у житло, перевіряти документи, проводити огляд транспортних засобів, здійснювати оперативно-розшукову діяльність і навіть застосовувати фізичну силу, спецзасоби чи зброю відносно людей.

Однак природа військових формувань в тому, що вони можуть використовуються для подолання лише зовнішніх загроз і не можуть використовуватися проти свого народу. Про це прямо зазначено у статті 17 Конституції України: «Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян».

Звісно, внутрішні війська, які залишилися Україні у спадок від Радянського Союзу, мають бути реформовані. Поки що внутрішні війська конвоюють ув’язнених, охороняють режимні об’єкти – щось на зразок атомних електростанцій. Якщо закон буде ухвалено, вони отримають право займатися патрульною, розшуковою і навіть розвідувальною діяльністю, дублюючи інші правоохоронні структури.

За документом нова правоохоронна структура з військовим статусом матиме назву Державна служба правопорядку. Однак така назва не відповідає указам Президента щодо організації виконавчої влади. Адже служби – як органи виконавчої влади – призначені для надання адміністративних та інших публічних послуг, а не для обмеження прав людини.

Згідно із законопроектом, Державна служба правопорядку, хоч і діятиме в системі МВС, однак слухатиметься безпосередньо Президента, а не міністра внутрішніх справ.

«На відміну від міліції, яка підпорядкована безпосередньо міністру, керівник цієї служби призначається Президентом України. Якщо міністр не зобов’язаний виконувати вказівки Президента, то керівник цієї служби правопорядку де-факто підпорядкований безпосередньо Президенту», – сказав Роман Куйбіда.

Прес-служба Центру політико-правових реформ