Відмова декриміналізувати статтю, за якою засуджено Ю.Тимошенко, – це лише “вершина айсбергу”
Прийнятий 15 листопада закон про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності суттєво не покращить інвестиційний клімат та умови для ведення бізнесу в Україні. Крім того цей закон несе ризики для бізнес-середовища в Україні.
Прийнятий 15 листопада закон про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності суттєво не покращить інвестиційний клімат та умови для ведення бізнесу в Україні.
Таку думку висловив експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук. За його словами, відхилення декриміналізації статті, за якою засуджено екс-прем’єра Юлію Тимошенко, є лише “вершиною айсбергу” у новому законі.
“Запропонований Главою держави законопроект, що був підтриманий Верховною Радою, несе ризики для бізнес-середовища в Україні. Неврахування під час другого читання, внесених профільним комітетом поправок до проекту закону, може завдати суттєвої шкоди вітчизняному бізнесу” – переконаний експерт Центру.
“В цілому, закон не передбачає значного послаблення адміністративного тиску на підприємців. Крім того, жодна із запропонованих 223 поправок до законопроекту не отримала підтримки в парламенті. Для прикладу, деякі зміни передбачали скасування складу злочину за статтею 205 “Фіктивне підприємництво” Кримінального кодексу. Адже такого складу злочину немає в переважній більшості європейських країн. Збереження вказаної норми дозволяє порушувати кримінальні справи фактично проти кожного підприємця” – наголосив Олександр Банчук.
Ще одним суттєвим недоліком прийнятого закону експерт вбачає створення прецеденту подвійного покарання для правопорушників. “Стаття 53 Кримінального кодексу передбачає, що сума штрафу призначається в розмірі, що є не меншим суми завданої шкоди. Отже, правопорушник сплачуватиме стягнення двічі: у вигляді завданих збитків, а також у вигляді покарання (штрафу)”.
В окремих випадках сума штрафів сягає 850 тис. грн. “Такі величезні розміри стягнень передбачаються вперше в історії кримінального законодавства України. При їх виплаті існує ризик порушення конституційного принципу індивідуалізації покарання. Адже для сплати таких штрафів на практиці у особи конфісковуватимуть майно. А від цього страждатиме не тільки сам порушник, але й члени його родини та близькі родичі”.
Загалом, проект нового закону, не дивлячись на певні поступки (декриміналізація 17 складів злочину), несе в собі ризики суттєвого тиску на вітчизняний бізнес.