Вхід до суду … через Інтернет
Чимало розвинутих країн (США, Велика Британія тощо) почали впроваджувати технології, що дають можливість подати позов до суду не виходячи з дому чи офісу – через Інтернет. У такий же спосіб може відбутися розгляд справи, а після цього сторони одержують судове рішення. І не потрібно оббивати пороги судів, витрачати свій час та гроші.
Для України це поки що з галузі наукової фантастики. Але невдовзі вона може стати реальністю й у нас. Зважаючи на стрімкий розвиток інформаційних технологій, судові органи не хочуть відставати від технічного прогресу і вже декілька років використовують Інтернет для інформування громадськості про свою діяльність. Про організацію та функціонування судової системи можна почерпнути відомості із цілої низки офіційних сайтів – Конституційного Суду, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів, а також із веб-порталу судової влади. У всесвітній павутині знаходимо також сайти Апеляційного суду м. Києва, Вищої ради юстиції.
Офіційний веб-портал судової влади
Цей ресурс, що знаходиться за адресою www.court.gov.ua і підтримується державною судовою адміністрацією, об’єднує домашні сторінки усіх судів, а також установ судової системи – кваліфікаційних комісій суддів, Академії суддів, державної судової адміністрації тощо. Вибравши у пошуковій системі суд, який нас цікавить, знаходимо контактну інформацію – адресу, номери телефонів, адресу електронної пошти. Деякі суди наповнюють свої сторінки даними про те, як дістатися до суду, про підсудність справ, про структуру апарату суду, про статистичні показники роботи тощо. Інформаційним наповненням можуть похвалитися господарські суди, але, на жаль, сторінки більшості інших судів поки що залишаються незаповненими.
На першій сторінці порталу впадає у вічі посилання на Єдиний державний реєстр судових рішень – це база даних усіх рішень судів загальної юрисдикції, яку створено відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22 грудня 2005 р. Законом передбачено поступове наповнення реєстру: з червня минулого року туди включають рішення усіх судів, крім місцевих загальних судів, а з січня цього року – повинні вносити також тексти рішень місцевих загальних судів. Пошукова система досить зручна, але, на жаль, чомусь не організовано пошук судових рішень за категоріями справ та ключовими словами, що ускладнює вивчення судової практики з певної тематики. Однак уже наявність такої системи є великим досягненням, адже тепер кожне судове рішення є справді відкритим і доступним, так само як і закони та інші правові акти.
На головній сторінці можна знайти рубрику під назвою «Інформація», яку поділено на кілька розділів. Наприклад, розділ «Судова статистика» містить аналітичні огляди судової діяльності, таблиці зі статистичною інформацією про розгляд справ судами загальної юрисдикції. У розділі «Міжнародна діяльність» знаходимо матеріали щодо судової реформи у контексті євроатлантичної та європейської інтеграції України. Розділ «Кваліфікаційна комісія суддів» містить матеріали засідань Вищої кваліфікаційної комісії суддів за 2004-2005 рр., а також аналітичну довідку про стан роботи кваліфікаційних комісій суддів загальних судів за 2003 р. Отже, інформація у цьому розділі не останньої свіжості. Але, наприклад розділ «Рада суддів України» поновлюється регулярно – тут можна знайти найостанніші рішення цього органу суддівського самоврядування.
На головній сторінці можна також знайти рубрику «Законодавство», що містить закони, правові акти Президента, Кабінету Міністрів, Державної судової адміністрації, Міністерства економіки. Щоправда, складається враження, що адміністратори порталу сюди давно не заглядають, бо вже тривалий час у розділі «Президент України» чомусь можна знайти деякі акти Президента Республіки Узбекистан (!).
Рубрика «Типові позови», де користувач сподівається знайти шаблони чи зразки документів для звернення до суду, вводить в оману – тут лише витяги з окремих нормативних актів щодо форми і змісту позовної заяви, заяви у справах окремого провадження, апеляційної чи касаційної скарг. Безперечно, це також корисна інформація, але, на жаль, витяги, що стосуються цивільних справ, вже давно застаріли – уже півтора року діє новий Цивільний процесуальний кодекс. Так само прикро, що немає жодної інформації, яка б допомогла підготувати адміністративний позов відповідно до Кодексу адміністративного судочинства. Тому ця рубрика потребує великої уваги з боку адміністратора сайту, оскільки сьогодні вона не лише не сприяє людині у підготовці процесуальних документів, а й підштовхує її до помилок.
Портал має чимало інших недоліків. Меню настільки складне і погано структуроване, що ускладнює пошук необхідної інформації. Оновлення тяжко назвати оперативним і систематичним. Наприклад, остання новина у рубриці «Події» на головній сторінці, датується 1 червня 2006 р.
Через головну сторінку порталу судової влади переходимо на сайт Державної судової адміністрації України (http://gca.court.gov.ua). На першій сторінці контактна інформація та графік роботи органу, а в рубриці «Структура/керівництво» можна знайти контакти керівників адміністрації та її структурних підрозділів.
У рубриці «Інформація» містяться відомості про структуру Державної судової адміністрації, функції її структурних підрозділів, основні напрямки діяльності, режим роботи приймальні, графік приймання громадян керівництвом адміністрації, матеріали, що стосуються роботи громадської ради при Державній судовій адміністрації. Також можна ознайомитися з матеріалами засідань колегії Державної судової адміністрації, щоправда лише за 2004-2005 рр. У рубриці «Події» остання новина датована лютим 2005 р, рубрика «Тендери» містить оголошення про проведення торгів дворічної давності. Зрозуміло, що зі збігом часу така інформація втрачає цінність, а нової немає.
А ось сайт Академії суддів України (http://aj.court.gov.ua), на який також можна перейти з головної сторінки порталу судової влади, – складає дуже приємне враження: яскравий, цікавий та інформативний, постійно оновлюється. Традиційно на сайті є загальна інформація – про структуру Академії, ректора, викладачів, актуальні вакансії тощо. З рубрики «Анонси подій» можна довідатися про заплановані круглі столи, обговорення, конференції та інші заходи. Започатковано традицію щороку оприлюднювати звіти про діяльність Академії суддів. У рубриці «Навчальний процес» знаходимо відповіді на питання щодо підвищення кваліфікації, навчання суддів, наукової діяльності Академії. Можна ознайомитися із графіком навчального процесу, типовими навчальними планами та методичним забезпеченням. Інформація на сайті гарно ілюстрована, є фотогалерея.
Вищі суди в Інтернеті
Вищими судами в Україні є Вищий господарський суд та Вищий адміністративний суд. Обидва вони підкорюють простори всесвітньої павутини, щоб у такий спосіб забезпечити прозорість своєї діяльності.
Сайт Вищого господарського суду (http://arbitr.gov.ua) з‘явився ще тоді коли суд називався Вищим арбітражним, – звідси й Інтернет-адреса. Найменування суду змінилося у 2001 р., а от адреса залишилася.
Дуже корисною є рубрика «Перший візит до суду», де можна прочитати про порядок звернення до господарського суду, про те, як визначити територіальну та виключну підсудність справ господарським судам, оформити позовну заяву. У рубриці “Господарські суди” є відомості про Вищий господарський суд, його структуру, керівництво та контактну інформацію, контакти апеляційних та місцевих господарських судів, платіжні реквізити для сплати державного мита та оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Відразу дві рубрики «Судова практика» і «Судові рішення» дають можливість вивчати матеріали судової діяльності Вищого господарського суду. У першій рубриці знаходимо роз’яснення (рекомендації), інформаційні та оглядові листи Вищого господарського суду, починаючи з 2002 р. Інша рубрика – це пошукова система судових рішень Вищого господарського суду, за допомогою якої неважко знайти тексти судових рішень за багатьма критеріями, навіть за категорією спору (Єдиний державний реєстр судових рішень поки що не передбачає такої можливості).
На сайті є посилання на базу даних «Банкрутство». За її допомогою можна перевірити, чи не відкрито справу про банкрутство конкретного підприємства, увівши його код згідно з державним реєстром. Крім того, є можливість одержати більш розширену інформацію після внесення відповідної плати. Крім того, юриста може зацікавити рубрика «Вісник господарського судочинства», але вона чомусь пустує – жодного матеріалу з цього журналу там не знайти.
Сайт Вищого адміністративного суду (http://vasu.gov.ua) – наймолодший, його відкрили лише у вересні минулого року. І це не дивно: суд почав свою роботу за рік перед тим. Структура сайту дуже зручна, дизайн приємний, але, зважаючи на юний вік, наповнення поки що невелике. На сайті знаходимо відомості про історію розвитку адміністративного судочинства, про систему адміністративних судів, структуру Вищого адміністративного суду, його керівництво, контактну інформацію, режим роботи інформаційного центру, графік приймання, необхідні для сплати судового збору реквізити.
Чимало розділів ще розробляються. Поки що відсутня інформація про судову практику адміністративних судів, її узагальнення, про міжнародну діяльність Вищого адміністративного суду. Є деякі помилки: наприклад, у рубриці «Рішення ВАСУ» чомусь знаходимо вітання Президента України, звернення Голови Вищого адміністративного суду, Ради суддів адміністративних судів. Сподіваємося, що найближчим часом ці недоліки будуть усунуті, а сайт стане більш інформативним.
Сайти Верховного та Конституційного Судів
Сайт Верховного Суду (http://www.scourt.gov.ua) – найвищого серед судів загальної юрисдикції судового органу – має гарний дизайн, зручний у користуванні і дуже інформативний: всі рубрики вдало розташовані ліворуч, а посередині головної сторінки читаємо останні новини, які регулярно оновлюються. У правій колонці – посилання на офіційні видання Верховного Суду. За ними можна перейти до електронної версії «Вісника Верховного Суду України», є повний зміст чисел цього часопису із доступом до статей, щоправда, далеко не усіх. Також можна завантажити матеріали видання «Рішення Верховного Суду України» – з 1997 по 2004 рр., що ж до останніх номерів – то подано лише зміст.
На сайті можна знайти інформацію про структуру і персональний склад суду, витяги із законодавства, що визначає судову систему України, інформацію про органи суддівського самоврядування та їх діяльність.
Рубрика «Інформація для громадян» містить адресу та телефон відділу приймання громадян, режим його роботи, маршрут та схему проїзду до приймальні, реквізити для сплати державного мита. Досить детально роз’яснено порядок оскарження судових рішень до Верховного Суду, однак інформація є неповною. Наприклад, не знаходимо жодної інформації про оскарження судових рішень у цивільних та адміністративних справах за винятковими обставинами. Унікальною є електронна дошка оголошень, де можна ознайомитися із переліком справ, які призначені до розгляду в судових палатах Верховного Суду. На жаль, інші суди ще не практикують розміщення такої інформації в Інтернеті.
Цікавим є розділ «Судова практика» із текстами вибраних рішень Верховного Суду та матеріалами аналізу судової статистики. Щоправда, у підрозділі «Рішення в адміністративних справах» чомусь знаходимо постанови Голови Верховного Суду у справах про накладення адміністративних стягнень, тоді як адміністративними є справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів влади.
У рубриках, присвячених Пленуму та Президії Верховного Суду, можна ознайомитися із завданням та організацією цих органів, а також переглянути постанови цих органів. Розділ «В органах суддівського самоврядування» містить інформацію про з’їзд суддів України та про Раду суддів України, а також тексти їхніх рішень.
Можна подякувати адміністраторам сайту за те, що вони відстежують публікації у пресі щодо діяльності Верховного Суду та інших судів загальної юрисдикції, а також стосовно проблем судової реформи. Їх можна прочитати у розділах «Публікації у ЗМІ» та «Проблеми судово-правової реформи».
Сайт єдиного органу конституційної юрисдикції – Конституційного Суду (http://www.ccu.gov.ua) приваблює впорядкованістю рубрик у лівій колонці. На головній сторінці – загальні відомості про цей суд. Легко знаходимо інформацію про структуру Конституційного Суду, колегії суддів, та біографічну довідку про кожного суддю – як щодо чинних суддів, так і про суддів у відставці. Є сторінка для громадян про те, як і в яких випадках вони можуть звернутися до Конституційного Суду.
У розділах «Акти КСУ» і «Пошук інформації» – пошукова система з текстами рішень та висновків Конституційного Суду. А в розділі «Правові документи» можна ознайомитися із законодавчими актами, що регулюють діяльність суду, а також конституційні акти України, починаючи від Конституції Пилипа Орлика 1710 р. і до нинішніх часів.
За допомогою сайту кожен може ознайомитися з числами «Вісника Конституційного Суду України». На відміну від Верховного Суду, електронна версія «Вісника Конституційного Суду України» повністю відтворює його друкований варіант.
Цікаво також зробити віртуальну екскурсію до Конституційного Суду через рубрику «Фотоархів». Там знаходимо фото колишнього і нового приміщення Конституційного Суду, як він виглядає усередині. Особливо вражає своєю величністю зала судових засідань.
Загалом сайт Конституційного Суду досить інформативний, але має й недоліки. Наприклад, у розділі «Матеріали справ», в якому кожен гість сподівається знайти для себе цікаву інформацію про справи, що розглядаються Конституційним Судом, чомусь натрапляємо на матеріали адміністративної справи одного з колишніх суддів цього суду проти Конституційного Суду про виплату заробітної плати.
Як бачимо, Інтернет-сторінки судів стали ефективним засобом для забезпечення прозорості судової влади, зокрема, й завдяки можливості знайти в Інтернеті будь-яке судове рішення, що з‘явилася зовсім недавно. Сайти судових установ – це важливе джерело інформації для тих, хто бажає звернутися до суду, але не знає як це зробити, або ж для тих, хто постійно вступає у відносини з судами. Водночас, змушені зауважити, що на більшості сайтів бракує достатніх даних, щоб можна було звернутися до суду, не консультуючись із юристом. На жаль, чимало інформації може ввести в оману користувача, оскільки адміністратори сайтів не завжди слідкують за змінами у законодавстві та не оновлюють своєчасно відповідні сторінки. Однак зазначені проблеми не так важко усунути. Важливо, щоб на них просто звернули увагу творчі колективи, які працюють над цими сайтами.
Руда Т. Вхід до суду … через Інтернет // Юридичний вісник України. – 2007. – № 6. – 10 – 16 лютого. – С. 1, 7