preloader

Що вас цікавить?

Українці мають право на закон про всеукраїнський референдум

05.02.2019
Конституціоналізм /
Референдум

На думку експертів Центру політико-правових реформ, одним із пріоритетних для розгляду та ухвалення в першому читанні протягом цієї сесії має стати проект Закону України « Про всеукраїнський референдум» від 23.06.2015 року №2145а.


5 лютого після зимових канікул до роботи повернулися народні депутати України. Попереду – понад п’ять місяців 10-ї парламентської сесії. На думку експертів Центру політико-правових реформ, одним із пріоритетних для розгляду та ухвалення в першому читанні протягом цієї сесії має стати проект Закону України « Про всеукраїнський референдум» від 23.06.2015 року №2145а.  

Чому важливо ухвалити новий закон?

Нагадаємо, 26 квітня 2018 року Конституційний Суд України визнав неконституційним Закон України «Про всеукраїнський референдум», ухвалений у 2012 році. При цьому КСУ вказав як на порушення Верховною Радою процедури ухвалення закону, так і на ухвалення Парламентом неконституційних за змістом положень. Рішення суду зупинило можливість змінювати Конституцію в неконституційний спосіб проведенням маніпулятивного національного референдуму, натомість держава отримала серйозну законодавчу прогалину. Адже без законодавчого врегулювання порядку проведення референдуму неможливо провести референдум із жодного питання, зокрема і в передбачених Конституцією України випадках (зміни І, ІІІ, ХІІІ Розділів КУ, а також зміни території України).

Ще в 2015 році у Верховній Раді України було зареєстровано проект закону №2145а, що передбачає належну процедуру проведення національних референдумів і відповідає вимогам Конституції та європейським стандартам належної практики проведення референдумів. Станом на березень 2017 року профільний комітет підготував висновок на законопроект, проте надалі процес розгляду документа не зрушив з місця.

Як ухвалити новий закон?

Експерти ЦППР наполягають, що законопроект №2145а має бути ухвалений у першому читанні вже протягом цієї парламентської сесії. Наступний крок – у процесі підготовки документа до другого читання надіслати його до Венеційської комісії для отримання висновку та врахування рекомендацій та зауважень. Ухвалити законопроект у цілому Верховна Рада України повинна до жовтня 2019 року – наступних парламентських виборів.