Україні потрібен європейський за духом закон про паспорти – коментар Віктора Тимощука
Ухвалення закону про документи, що ідентифікують особу, є необхідним кроком для євроінтеграції України та візової лібералізації, однак зареєстрований у Верховній Раді законопроект “Про документи України, що посвідчують особу, дають право на в`їзд в Україну та виїзд з України” має ряд недоліків, які мають бути усунені.
Ухвалення закону про документи, що ідентифікують особу, є необхідним кроком для євроінтеграції України та візової лібералізації, однак зареєстрований у Верховній Раді законопроект “Про документи України, що посвідчують особу, дають право на в`їзд в Україну та виїзд з України” має ряд недоліків, які мають бути усунені.
Про це на прес-конференції в агентстві УНІАН заявив заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.
«Сам факт ухвалення закону про документи, що посвідчують особу, незалежно від його змісту, вже був би позитивним кроком для нашої євроінтеграції, – сказав експерт. – Але не хотілося б, щоб під проєвропейською риторикою робилися якісь нечисті справи, що не відповідають інтересам громадян, або ж виявилося б після ухвалення закону, що ми насправді не просунулися в плані візової лібералізації з ЄС».
Як відомо, саме відсутність закону про документи, що посвідчують особу, є однією з перепон на шляху виконання Україною першої фази Плану дій з візової лібералізації. Після провалу 20 березня цього року двох законопроектів на паспортну тематику (в т.ч. урядового), в парламенті нині перебуває новий проект (реєстраційний номер 10381) з даного питання, внесений народним депутатом Володимиром Толстенком. За своїм змістом це той же урядовий законопроект, що розроблявся Міністерством юстиції.
Коментуючи цей законопроект, Віктор Тимощук зазначив, що його перевагою є відмова від двох паралельних паспортних систем – внутрішнього та закордонного паспортів: «Основний документ у нас тепер буде називатися «Посвідчення громадянина України». Хоча, якби ми подивилися на практику країн ЄС, там здебільшого цей документ має назву «посвідчення особи».
Однак, за словами експерта, однією з найбільших проблем цього законопроекту є те, що в посвідченні громадянина України не передбачено зазначення місця проживання особи. При цьому у всіх країнах такі дані є обов’язковими для основного документа, що посвідчує особу. Отже, важливо внести відповідні поправки до законопроекту, з тим, щоб громадяни не були змушені регулярно звертатися до органів влади за довідками з цього приводу.
Інший недолік цього законопроекту, на думку Віктора Тимощука, у тому, що в ньому не виписано процедурні моменти розгляду питання про видачу посвідчення громадянина та паспорта. Ці питання відносяться на відкуп Кабінету Міністрів. «Це проблема, бо при підзаконному регулюванні на перше місце виходять відомчі інтереси МВС, міграційної служби, а це ускладнює життя людей, адже від них починають вимагатися нові довідки, платежі тощо», – зауважив він.
Не відповідають кращим європейським практикам, за словами аналітика, також строки надання документів, які визначені законопроектом. Зокрема, і для посвідчення, і для паспорта встановлено 30-денний строк. «Навіть якщо треба вносити біометричні дані – європейський досвід показує, що два тижні – це середній строк видачі таких документів», – зазначив Віктор Тимощук.
Інша проблема, на його думку, у тому, що цей законопроект не врегульовує питання плати за оформлення паспорта та посвідчення громадянина. Відтак може зберегтися негативна практика стягнення і державного мита, і додаткових платежів МВС / ДМС (наприклад, за закордонний паспорт).
«Останній закид: Україна чи не єдина країна Європи, де видача паспортів і реєстрація місця проживання здійснюється міліцією (нині також державою міграційною службою в системі МВС). У країнах Європи ці функції виконують органи місцевого самоврядування», – додав експерт.
Віктор Тимощук зауважив, що законопроект потребує суттєвого доопрацювання, яке можна було б здійснити між першим та другим читанням.
В свою чергу присутній на прес-конференції науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко зауважив, що законопроект “Про документи України, що посвідчують особу, дають право на в`їзд в Україну та виїзд з України”, який парламент має розглянути, є кращим за попередні ініціативи.
В той же час, наголосив він, всі запевнення влади, що питання з паспортами буде вирішено дуже швидко виявилося ілюзією.
О.Сушко наголосив, що завадою цьому стали бізнес-інтереси низки груп, наближених до влади і які зацікавлені у випуску ідентифікаційних документів. “Тому і тривала боротьба за те, хто і в який спосіб виконуватиме ці замовлення”, – сказав О.Сушко.
Експерт нагадав, що саме через це минулого року і був заветований законопроект про біометричні паспорти, який носив лобістський характер.
За словами О.Сушка, якщо відповідний закон про паспорти не буде ухвалений до кінця цієї сесії, то під час виборчої кампанії він тим більше нікому буде не потрібен.
Прес-служба Центру політико-правових реформ