У Києві адвокатів та правників навчали подавати конституційну скаргу
7 серпня у Києві Юлія Кириченко та Богдан Бондаренко провели черговий тренінг «Конституційна скарга» для адвокатів, правників та громадських активістів.
7 серпня у Києві член Правління ЦППР Юлія Кириченко та експерт ЦППР Богдан Бондаренко провели черговий тренінг «Конституційна скарга» для адвокатів, правників та громадських активістів.
Як зазначено у частині першій статті 55 Закону України «Про Конституційний Суд України», конституційною скаргою є подане до Суду письмове клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) закону України (його окремих положень), що застосований в остаточному судовому рішенні у справі суб’єкта права на конституційну скаргу. Конституційну скаргу можна подавати, якщо остаточне судове рішення у справі особи набрало законної сили не раніше 30 вересня 2016 року.
Експерти розповіли, чому важливе істування інституту конституційної скарги, хто виступає суб'єктом подання та у якому випадку можна подавати конституційну скаргу.
Зокрема, при підготовці конституційної скарги важливо звернути увагу на такі нюанси:
- скарга подається державною мовою;
- копія остаточного судового рішення у справі суб'єкта права та конституційну скаргу має бути засвідчена в установленому порядку судом, що його ухвалив;
- суб'єкт права на конституційну скаргу повинен чітко визначити предмет перевірки на конституційність, при цьому, недостатньо вказати лише статті відповідного закону України чи Конституції України, але і конкретні частини цих статей, оскільки кожна з них має самостійний зміст;
- при обґрунтуванні тверджень щодо неконституційності закону необхідно також зазначати право людини, яке зазнало порушення внаслідок застосування оспорюваних положень закону, та відповідну норму Конституції України, яка гарантує це право.
Після вивчення усіх теоретичних аспектів учасники тренінгу на практиці спробували скласти відповідну конституційну скаргу та взяли участь у традиційному тематичному брейнрингу.
Тренінг організував Центр політико-правових реформ Одеський у межах проекту ЦППР «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади», який реалізовується за підтримки Європейського Союзу, за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені експертами ЦППР, не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.