preloader

Що вас цікавить?

Цифровізація правосуддя продовжується навіть в умовах війни

16.05.2022
Судівництво /
Воєнний стан

Завдяки «Дія.Підпис» можна брати участь у дистанційному судовому засіданні та підписувати документи.


Подія

13 травня Державна судова адміністрація України (далі – ДСА) повідомила про можливість користувачів використовувати електронний підпис «Дія.Підпис» для авторизації в системі «Електронний суд», підпису документів та участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів (в т.ч. за кордоном). Це дозволить забезпечити доступ до правосуддя для громадян, які внаслідок бойових дій не можуть отримати кваліфікований електронний підпис, оскільки «Дія.Підпис» можна отримати онлайн в застосунку «Дія». Про розробку цього інструменту ДСА повідомляла ще на початку лютого цього року.

Оцінка ЦППР

Події останніх років засвідчують, що розвиток цифрових технологій, які здатні забезпечити доступ до правосуддя та стабільну роботу судової системи в умовах форс-мажорних обставин, повинен стати одним із пріоритетних напрямків для України. Пандемія COVID-19 стала першим стрес-тестом для судів і сприяла запровадженню можливості для учасників судового процесу брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцій з використанням власних технічних засобів. 

Наступним стрес-тестом стало повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України у лютому 2022 року, яке породило нові виклики для системи правосуддя та вчергове засвідчило важливість пришвидшення цифровізації правосуддя, зокрема запровадження: 

  • повноцінного електронного документообігу, який дозволив би запобігти знищенню матеріалів судових справ;
  • сервісів, які забезпечують захищену дистанційну роботу суддів. Такий інструмент, в поєднанні з онлайн-розглядом судової справи, дозволив би забезпечити стабільну роботу суду навіть в умовах фізичної неможливості здійснювати правосуддя в приміщенні суду. Для прикладу, така можливість повноцінно реалізована щонайменше в 17 країнах-членах Європейського Союзу;
  • екстериторіального розгляду справ, тобто, розгляду справ незалежно від місцезнаходження суду та сторін.