Центр політико-правових реформ: 16 кроків за 16 років
У листопаді цього року виповнилося 16 років від заснування Центру політико-правових реформ. Ми вирішили пригадати 16 найважливіших справ, які команда ЦППР зробила за цей час.
У листопаді цього року виповнилося 16 років від заснування Центру політико-правових реформ. Ми вирішили пригадати 16 найважливіших справ, які команда ЦППР зробила за цей час.
1) Участь у створенні і доопрацюванні Концепції адміністративної реформи в Україні. У 1998 році вона була затверджена Президентом України.
2) Розробка Закону про місцеві державні адміністрації. Верховна Рада прийняла його у 1999 році.
3) Участь у розробці Закону про Кабінет Міністрів України. З 1996 року експерти ЦППР боролися за його прийняття. Вісім разів він ухвалювався Парламентом і ветувався Президентом. Лише у 2008 році цей закон був прийнятий (на жаль, у 2011 році він був суттєво зіпсований з політичних причин).
4) Розробка у 2002 році проекту закону «Про центральні органи виконавчої влади», а згодом – багаторічна адвокація його прийняття (зрештою, у 2011 році цей закон був ухвалений парламентом, проте зі змінами, які погіршили його якість).
5) Багаторічне (1998-2002 рр.) лобіювання прозорості діяльності Верховної Ради України, зокрема – участь у наповненні сайту www.zakon.gov.ua законопроектами, внесеними у парламент у той час, коли вони на сайті ВР ще не були доступні.
6) Розробка концепції створення адміністративних судів в Україні та Кодексу адміністративного судочинства, ухваленого Верховною Радою 2005 року.
7) Підготовка проекту закону «Про доступ до судових рішень», який у 2005 році був прийнятий парламентом і на основі якого зараз працює Єдиний державний реєстр судових рішень.
8) Розробка Концепції судової реформи та проекту закону «Про судоустрій та статус суддів», який був прийнятий парламентом у 2010 році, однак у видозміненій версії, що в цілому негативно відобразилося на якості цього закону.
9) Підготовка проекту закону «Про доступ до публічної інформації», який був прийнятий як закон у 2011 році.
10) Розробка теорії адміністративних послуг та підготовка проекту Концепції реформування системи адміністративних послуг (ухвалено урядом у 2006 році), сприяння створенню пілотних Центрів надання адміністративних послуг у ряді міст України та активна участь у підготовці проекту закону «Про адміністративні послуги», який ухвалено у 2012 році.
11) Активна участь у підготовці проекту Адміністративно-процедурного кодексу, який з 2008 року чекає свого прийняття. У 2012 році проект кодексу вчергове направлений у Верховну Раду за рішенням Кабінету Міністрів України.
12) Підготовка і обґрунтування реформи інституту адміністративної відповідальності, а також проекту Кодексу про адміністративні проступки.
13) Участь у розробці концепцій та пакету законопроектів про адміністративно-територіальну реформу (2008-2009 рр.).
14) Активна участь у розробці нового Кримінального процесуального кодексу України і проектів законів «Про безоплатну правову допомогу», прийнятих у 2012 році.
15) Підготовка Зеленої та Білої книг української конституційної реформи, які містять відповідно перелік проблем Основного Закону та пропозиції щодо їх вирішення.
16) Активна участь у вдосконаленні законодавства про свободу мирних зібрань та свободу асоціацій, зокрема, проектів законів про громадські об’єднання (прийнятий у 2012 році) і про свободу мирних зібрань (перебуває на розгляді в парламенті).