preloader

Що вас цікавить?

Центр політико-правових презентував коментар до нового КПК

21.06.2013
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

Ця книга є ініціативою людей, яких об’єднало одне – повага до прав людини та її основоположних свобод, а також розуміння необхідності міцно стояти на позиції, згідно з якою тлумачити будь-які норми кримінального процесуального законодавства належить, виходячи із загальних засад кримінального провадження


20 червня Центр політико-правових реформ презентував Науково-практичний коментар до нового Кримінального процесуального кодексу (Видавництво «Фактор», 1072 стор.).

Особливістю презентованого коментаря є те, що до складу авторського колективу переважно ввійшли фахівці, які працювали над новим КПК України з 2006 до 2009 року.

Як зазначив у ході презентації експерт Центру, редактор коментаря Олександр Банчук, «ця книга є ініціативою людей, яких об’єднало одне – повага до прав людини та її основоположних свобод, а також розуміння необхідності міцно стояти на позиції, згідно з якою тлумачити будь-які норми кримінального процесуального законодавства належить, виходячи із загальних засад кримінального провадження».

«Коментар – це інтерпретація КПК. Вона може відбуватися на базі логіки та здорового глузду, а може – на базі судової практики. На жаль, з практикою у нас проблеми…”, – вважає директор з наукового розвитку ЦППР, редактор коментаря Микола Хавронюк.

За його словами, серед таких проблем – позбавлення у 2010 році Верховному Суду права переглядати рішення в зв’язку з порушенням норм процесуального права. «Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних та кримінальних справ пішов шляхом продукування листів, правові наслідки яких незрозумілі. Тому під час підготовки коментаря ми спиралися на практику Європейського суду з прав людини, а також Конституційного Суду (того, який раніше був судом)», – додав Микола Хавронюк.

Експерт Центру, редактор коментаря Роман Куйбіда зауважив: “Коментар до КПК не носить компліментарний характер: там є багато критичних зауважень».

Зокрема, за його словами, незважаючи на те, що стадія досудового слідства значно змінилася, в новому КПК все одно лишилися положення, які стимулюють суддів ухвалювати обвинувальні вироки. Крім того, у «Коментарі…» критично подається розділ про суд присяжних, який, на думку авторів, де-факто лишився колишнім судом народних засідателів.

«Готуючи його, ми намагалися звертати увагу і на недоліки нового КПК і будемо пропонувати свої зміни для їх усунення», – підсумував Роман Куйбіда.

У обговоренні коментаря до нового КПК також взяли участь науковці, представники органів державної влади та інші фахівці в галузі права, зокрема, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко, представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Віктор Гевко і Михайло Костін, радник голови Верховного Суду України Олександр Константий, професори Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микола Погорецький і Микола Шумило, професори Київського університету внутрішніх справ Дмитро Письменний і Олександр Галаган.

Книгу можна придбати у видавництва «Фактор».

Фоторепортаж із презентації Коментаря