Суди продовжують практику тотальної заборони мирних зібрань – коментар Романа Куйбіди
Показник судових рішень, які забороняють мирні зібрання на підставі позовів від органів влади, протягом першої половини 2012 року залишається аномально високим. Якщо у 2011 році українські суди задовольнили 89% позовів влади про заборону мирних зібрань, то в цьому році задоволених позовів – 92%.
Показник судових рішень, які забороняють мирні зібрання на підставі позовів від органів влади, протягом першої половини 2012 року залишається аномально високим.
Про це сьогодні повідомив експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда на прес-конференції в інформаційному агентстві УНІАН.
Як проінформував Р.Куйбіда, якщо у 2011 році українські суди задовольнили 89% позовів влади про заборону мирних зібрань, то в цьому році задоволених позовів – 92%. Зокрема, із 63 справ, які були розглянуті в першій інстанції, у 58 випадках позови були задоволені винесенням рішення на користь влади. Щодо апеляційної інстанції, то таких справ 13, із них 12 постанов було прийнято на користь влади.
«Лише одна постанова – постанова Київського апеляційного адміністративного суду – суттєво вирізняється з-поміж інших постанов, оскільки вона визнала фактично неконституційною практику застосування указу Президії Верховної Ради Радянського Союзу, на підставі якого українські суди найчастіше забороняють мирні зібрання», – сказав експерт.
Також Р.Куйбіда звернув увагу, що серед 63 постанов за 2012 рік, які наявні в Єдиному державному реєстрі судових рішень, третина були прийняті Харківським окружним адміністративним судом. Більшість із цих рішень стосувалися протестів та інших мирних зібрань, які мали бути влаштовані біля Качанівської колонії, де перебувала Юлія Тимошенко.
Водночас у місті Києві, за даними реєстру судових рішень, кількість позовів міської адміністрації у 2012 р. суттєво зменшилася. З двох позовів – один задоволено, інший залишено без розгляду, оскільки його подали із запізненням.
«Судова практика є одним із найкращих індикаторів рівня забезпеченості свободи мирних зібрань, оскільки, відповідно до Конституції, лише суди можуть встановлювати обмеження для реалізації цієї свободи за зверненнями органів влади», – підсумував Р.Куйбіда.
Також на прес-конференції були оприлюднені результати моніторингу, проведеного Центром дослідження суспільства в рамках всеукраїнської ініціативи ”За мирний протест!” (про протести в першій третині 2012 року). Вони свідчать про те, що у березні цього року була зафіксована рекордна кількість протестів з 2009 року (317 протестних подій).
За даними моніторингу, найбільшою протестна активність була у Києві та Київській області (417 протестів), у Харківській області (191), в Криму та Севастополі (160), в Донецькій (155) та Львівській областях (146).
Найбільшу частку серед протестних подій становлять соціально-економічні протести.
78% протестів мали мирний характер. Водночас, за даними Центру досліджень суспільства, у 2012 року протести стали більш радикальними – 17% протестів мали конфронтаційну тактику, а 6% – насильницьку – із завданням шкоди людям або майну.
Прес-служба Центру політико-правових реформ