Скільки корупціонерів насправді отримали покарання?
Антон Марчук проаналізував статистичні показники діяльності в 2017–2018 рр. суб’єктів, спеціально уповноважених у сфері протидії корупції відповідно до ст. 1 Закону «Про запобігання корупції».
У межах підготовки Альтернативного звіту з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики експерт Центру політико-правових реформ Антон Марчук проаналізував статистичні показники діяльності в 2017–2018 рр. суб’єктів, спеціально уповноважених у сфері протидії корупції відповідно до ст. 1 Закону «Про запобігання корупції»:
- Національного антикорупційного бюро України;
- органів прокуратури;
- Національної поліції України.
Так, як показало дослідження, 2017–2018 рр. суттєво збільшилась кількість облікованих корупційних, пов’язаних з корупцією кримінальних правопорушень – майже на чверть порівняно з попередніми двома роками. Аналогічно збільшилася кількість кримінальних правопорушень, щодо яких особам повідомлялось про підозру.
У 2017–2018 рр. також зросла кількість кримінальних правопорушень, щодо яких обвинувальні акти спрямовувались до суду: у 2017 році – майже на третину, а у 2018 році – ще майже на 19%.
На жаль, неможливо стверджувати, що підвищення цих показників відбулося завдяки підвищенню якості роботи органів досудового розслідування та органів прокуратури. Аналіз причин суттєвого зростання цих показників потребує додаткового дослідження.
Попри те, що показники діяльності органів досудового розслідування та органів прокуратури, якщо вірити статистичній інформації, підвищилися, досягнути суттєвого прогресу в забезпеченні невідворотності покарання за вчинення корупційних, пов’язаних з корупцією, правопорушень так і не вдалося.
Навпаки, спостерігаються негативні тенденції. Кількість осіб, яких було засуджено за такі правопорушення, продовжує скорочуватися як в абсолютній кількості, так і у відсоткових значеннях. Також скорочується і кількість осіб, яких за останнім вироком засуджено до позбавлення волі (81 особа у 2017 році), а відсоток таких осіб серед усіх засуджених так само незначний. При цьому значна кількість осіб звільняється від покарання – у 2017 році таких було близько 27,5%, або 481 особа при 1012 засуджених.
Детальніша інформація про статистичні показники діяльності спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції – в Альтернативному звіті з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики, підготовленому Центром політико-правових реформ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».