preloader

Що вас цікавить?

Що заважає отримувати паспорти зручно і за помірними цінами?

25.07.2018
Адміністративні послуги

За час дії "паспортного" закону проблеми не вирішено, паспорти не стало отримувати зручніше, а плата за них непрозора. Про це повідомили експерти під час прес-конференції «Два роки паспортної реформи: проблеми без вирішення?» 25 липня. Пропонуються законодавчі зміни, законопроект вже направлено до МВС та ДМС


    

25 липня 2018 р. під час прес-конференції «Два роки паспортної реформи: проблеми без вирішення?» експерти обговорили проблеми паспортного закону, що вже 2 роки діє в Україні.  

Член правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук звернув увагу, що плата за внутрішні та зовнішні паспорти непрозора, бо включає кілька окремих складових. Їх визначає Кабінет Міністрів та поліграфкомбінат «Україна». Це – типовий «ручний» режим», – зазначив експерт.  Цією непрозорістю користується і ДП «Документ» (підприємство у сфері управління ДМС), яке додатково незаконно стягує ще по 400 грн. на кожному закордонному паспорті.

Є проблема і з цифровими чіпами. Новий паспорт громадянина Україна, який має вигляд картки, повинен містити «цифровий чіп» (БЕН) – а це робить паспорт суттєво дорожчим. «Щоб прийняти заявку для виготовлення такого документу, треба мати спеціальне обладнання та захищені канали зв’язку. Це означає, що місць, де можна замовити такий паспорт, суттєво менше, ніж могло би бути», – акцентує Віктор Тимощук. «При цьому такий паспорт не використовується для безвізових подорожей до ЄС. А для отримання послуг он-лайн у цивілізованому світі надають перевагу вже не цифровому підпису, а іншим засобам цифрової ідентифікації» – додав експерт.

«Коли ви замовляєте послуги, то без паперової довідки про реєстрацію місця проживання у більшості державних чи приватних установ не приймуть лише один паспорт у формі картки. Інформацію про місце проживання не наносять на пластикову поверхню карткового паспорту, вона – тільки у чіпі. Щоб зчитати з нього інформацію, потрібне спеціальне обладнання, а його скрізь не вистачає. І така довідка розміром А4 є вкрай незручною – наголошує Наталія Соколенко, заступник головного редактора «Громадського радіо».

Щодо переліку документів, необхідних для отримання внутрішнього та закордонного паспортів, – він врегульований лише на підзаконному рівні. Його немає в Законі «Про Єдиний державний демографічний реєстр…» (ЄДДР), а це на практиці створює громадянам проблеми. Особливо вразливими є ВПО. Від них вимагають багато інших документів, які усі інші громадяни надавати не зобов'язані. «Отже, так продовжуватися більше не може. Саме тому ми у ЦППР не гаяли часу та розробили законопроект, щоб вирішити усі болючі проблеми паспортної сфери. Ми вже його направили до МВС та ДМС» , – повідомив Євген Школьнийексперт Центру політико-правових реформ.

Експерт розповів, що в законопроекті пропонується суму плати за внутрішній та закордонний паспорт визначити як єдиний платіж та закріпити в законі; кожному замовнику ID-картки надати право замовити документ з чіпом або без; передбачити для громадян ще одну можливість вибору – замовити паспорт громадянина з інформацією про місце проживання на пластиковій поверхні картки, або ж без неї; законом визначити вичерпний перелік документів для отримання паспорта; надати ДП «Документ» статус суб’єкта, аналогічний до акредитованих суб’єктів у сферах державної реєстрації нерухомості та бізнесу тощо.

Додаткова інформація: Ярина Бусол, busol@pravo.org.ua або за телефоном +38 095 153 25 42.

Прес-конференцію організовано Центром політико-правових реформ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Думки, висловлені експертами ЦППР, жодною мірою не відображають офіційної позиції Європейського Союзу.