preloader

Що вас цікавить?

Що робити водієві в разі незгоди з даішником – коментар Олександра Банчука

15.04.2013
Адміністративне деліктне право /
Публічна адміністрація /
Адміністративні делікати

Про те, як водієві скористатися правом на юридичну допомогу в разі незгоди з даішником, йдеться в коментарі експерта Центру політико-правових реформ Олександра Банчука для УКРІНФОРМу


З настанням справжнього весняного тепла побільшало автомашин на шляхах країни. Відповідно, хочеш-не-хочеш, а зростатиме кількість порушень правил дорожнього руху, при розгляді яких нерідко з’ясовується, що у водія своя думка про ситуацію на дорозі, а в інспектора ДАІ, який складає протокол, своя.

Про те, як водієві скористатися правом на юридичну допомогу в разі незгоди з даішником, йдеться в коментарі експерта Центру політико-правових реформ Олександра Банчука для УКРІНФОРМу.

«Права кожної особи на правову допомогу та захист своїх прав судом гарантовані Конституцією України. Про це йдеться і в Кодексі про адміністративні правопорушення», – наголосив Олександр Банчук.

Отже, зазначив він, якщо між громадянином (водієм автотранспортного засобу) та працівником (інспектором) Державтоінспекції виникла спірна ситуація з приводу дотримання правил дорожнього руху, то громадянин може заявити про свій намір скористатися правом на юридичний захист, як і про свою незгоду з діями інспектора ДАІ.

«Тож при складанні інспектором ДАІ протоколу про адміністративне правопорушення громадянин повинен зробити відповідний запис у протоколі», – підкреслив Банчук. У такому випадку працівник ДАІ не має права виносити постанову про накладення стягнення на місці зупинки автотранспортного засобу, а обмежується лише протоколом.

Надалі цей протокол передається за інстанцією до керівника підрозділу ДАІ, який має повідомити громадянина про час і місце розгляду справи по суті, куди громадянин може прибути зі своїм адвокатом та свідками.

Експерт зазначає, що постанова, винесена у результаті розгляду справи, може бути оскаржена громадянином у районному (адміністративному) суді.

Якщо ж інспектор ДАІ не врахував позицію водія, зафіксовану у протоколі, сказав далі Банчук, і виніс постанову про стягнення на місці зупинки автомобіля, то така постанова підлягає скасуванню як така, що винесена з порушенням права особи на правову допомогу, гарантованого національним законодавством та міжнародними нормами права.

На цьому наголошується у роз’ясненні секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини про дотримання права особи на правову допомогу у правовідносинах з працівниками Державтоінспекції при адміністративних провадженнях.

Юрист зазначає, що, якщо громадянин не заперечує факту скоєнням ним порушення правил дорожнього руху, то він робить про це запис у протоколі, а вже тоді працівник ДАІ має право на місці винести відповідну постанову із зазначенням розміру штрафу, який повинен бути сплачений протягом 15 днів.

Варто також пам’ятати, сказав експерт, що працівник ДАІ може затримати водія автомобіля на три години для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

«У такому випадку працівник ДАІ має повідомити про це свого безпосереднього керівника, який, у свою чергу, повинен негайно повідомити Центр надання безоплатної правової допомоги, який діє у Києві, Севастополі, кожному обласному центрі, звідки і має прибути захисник для надання правової допомоги», – сказав Банчук.