Римський статут: ратифікувати чи не ратифікувати
Чому Україна досі не ратифікувала Римський статут та чого побоюються українські можновладці, роз’яснюють експерти Центру Олександр Марусяк та Євген Крапивін
Уряд ухвалив проєкт Угоди між Кабінетом Міністрів України та Міжнародним кримінальним Судом про створення Офісу Міжнародного кримінального суду в Україні.
«Відкриття офісу МКС в Україні дозволить нам ще інтенсивніше співпрацювати та посилить роботу безпосередньо на місцях», — наголосив Генеральний прокурор Андрій Костін.
Раніше експерт Центру з кримінальної юстиції Євген Крапивін коментував перспективи такого рішення та зауважував, що зміни до українського законодаства дозволить МКС мати з нами справу так, як він звик з іншими державами, які Римський статут ратифікували. Відтак уже рік йде обмін інформацією в наперед визначених кримінальних провадженнях, що потребує більш тісної співпраці. До того ж доповнення КПК України Розділом IX-2 згідно із Законом № 2236-IX від 03.05.2022 дозволило слідчим МКС брати участь у слідчих і процесуальних діях на території України.
Важливо розуміти, що МКС не може замінити собою українську систему правосуддя, а працює за «комплементарним» принципом, тобто доповнює національну юрисдикцію там, де вона не може належним чином реалізувати розслідування через брак ресурсів, наявність імунітетів у підозрюваних тощо.
Чому Україна досі не ратифікувала Римський статут та чого побоюються українські можновладці роз’яснюють експерти Центру Олександр Марусяк та Євген Крапивін у новому відео на YouTube Центру політико-правових реформ.