preloader

Що вас цікавить?

Публічні обговорення законопроекту про всеукраїнський референдум: половина шляху позаду

26.05.2020
Конституціоналізм /
Референдум

Перші заходи відбулися 13, 18 та 25 травня.


13, 18 та 25 травня відбулися перші публічні обговорення «Всеукраїнський референдум: відкритий діалог з громадянами», організовані Центром політико-правових реформ спільно з Національним демократичним інститутом (НДІ), Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні та ВГО "Інститут «Республіка".

13 травня ми обговорили предмет та межі всеукраїнського референдуму.

З вітальним словом до учасників звернилися Ієн Вудварт – директор Національного демократичного інституту в Україні (NDI); Пітер Ербен – директор Міжнародної фундації виборчих систем в Україні (IFES); Сергій Лобойко – член робочої групи ВРУ з питань розробки законопроектів у сфері народовладдя; Ігор Коліушко – голова правління Центру політико-правових реформ та Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту "Республіка".

Надалі експерти Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко, Олександр Марусяк та Денис Гартвіг коротко ознайомили учасників обговорення з основними положеннями законопроекту, які стосуються предмета референдуму, а також розповіли, як це питання регулювалося на законодавчому рівні раніше. Окрім того, експерт IFES Гарольд Єпсен поділився думкою IFES з приводу того, як у законопроекті виписано предмет референдуму.

Після виступів експертів учасники працювали в невеликих групах, роботу яких модерували координатори ВІ "Активна Громада". Обговорювали, зокрема, які питання потрібно виносити на всеукраїнський референдум, чи доцільно ухвалювати або скасовувати на ньому закони, якою повинна бути інформаційна кампанія.

Відеозапис

Під час обговорення 18 травня ми зупинилися на процедурі ініціювання референдуму народом, запропонованій у законопроекті.

Цього разу з вітальним словом виступили Натія Джикія – заступниця директора Національного демократичного інституту в Україні; Роман Любченко – директор програм Міжнародної фундації виборчих систем в Україні; Юлія Кириченко – членкиня правління Центру політико-правових реформ та Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту “Республіка”. 

Теоретичну базу для розуміння теми всіма учасниками заклали експерти Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко, Олександр Марусяк та Денис Гартвіг. Окрім того, своєю позицією з цього питання поділилися член Центральної виборчої комісії Володимир Перепелюк та експерт IFES Сергій Савелій.

У невеликих групах, роботу яких модерували координатори ВІ "Активна Громада", учасники дискутували з приводу положень законопроекту, які стосуються утворення ініціативної групи, проведення її зборів, необхідної кількості осіб для цього тощо.

У центрі третього публічного обговорення, яке відбулося 25 травня, опинилися громадські організації та політичні партії як суб’єкти референдумного процесу.

На початку заходу учасників привітали Олена Боцко – директорка програми “Залучення громадян” Національного демократичного інституту в Україні; Надія Пашкова – старша координаторка проектів Міжнародної фундації виборчих систем в Україні; Сергій Лобойко – член робочої групи ВРУ з питань розробки законопроектів у сфері народовладдя; Юлія Кириченко – членкиня правління Центру політико-правових реформ та Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Експерти ЦППР Юлія Кириченко, Олександр Марусяк та Денис Гартвіг розповіли, яким чином законопроект передбачає участь громадських організацій та політичних партій у референдумі – від реєстрації прихильниками або опонентами винесених на розгляд народу питань до представництва у складі комісій різного рівня. Натомість експерт IFES Гарольд Єпсен поділився критичними зауваженнями IFES до цих положень документа.

Дискусії у робочих групах були запеклими, а з приводу багатьох питань учасники так і не дійшли згоди. Зокрема, обговорювали, наскільки рівними є можливості громадських організацій та політичних партій у референдумному процесі, участь у ньому ОТГ, а також хто повинен узяти на себе просвітницьку роль.

Усі напрацювання та рекомендації груп ми разом з партнерами проаналізуємо та передамо робочій групі ВРУ з розробки законопроектів у сфері народовладдя.

Попереду ще три публічні обговорення «Всеукраїнський референдум: відкритий діалог з громадянами»:

  • 27 травня – Всеукраїнський референдум: агітація та інформування

Реєстрація для представників громадськості та для представників політичних партій, органів влади та органів місцевого самоврядування

  • 3 червня – Фінансування референдумного процесу: загрози, обмеження, контроль

Реєстрація для представників громадськості та для представників політичних партій, органів влади та органів місцевого самоврядування

  • 5 червня – Наслідки всеукраїнського референдуму

Реєстрація для представників громадськості та для представників політичних партій, органів влади та органів місцевого самоврядування

У разі виникнення запитань, просимо звертатися до асистента/асистентки програми «Залучення громадян» НДІ Гліба Міхно/Анни Магди за електронними адресами hmikhno@ndi.org/amahda@ndi.org.

Публічні обговорення будуть проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заходів належать авторам і не обов’язково відображають точку зору USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.