preloader

Що вас цікавить?

Право законодавчої ініціативи в Україні та світі

12.05.2020
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Аналітичні записка підготовлена експертами ЦППР. 


Законодавча ініціатива — це перша стадія законодавчого процесу, яка полягає у внесенні до Парламенту офіційної пропозиції про ухвалення, зміну або скасування законодавчого акта.

Конституцією України визначено, що правом законодавчої ініціативи наділені народні депутати України, Президент України та Кабінет Міністрів України.

Досвід роботи Парламенту за дев’ять скликань показав, що в Україні існує низка проблем, пов’язаних із законодавчої ініціативою:

  • законодавчий спам
  • зловживання народними депутатами правом подавати поправки до законопроектів
  • мала кількість ухвалений урядових законопроектів
  • низька якість законопроектів з погляду законодавчої техніки
  • порушення процедури подальшого розгляду законопроектів

Станом на сьогодні існує кілька пропозицій, як змінити правове регулювання законодавчої ініціативи.

Так, наприклад, законопроект про внесення змін до статті 93 Конституції України (щодо законодавчої ініціативи народу), внесений Президентом України (реєстр. № 1015 від 29.08.2019 р.), з одного боку, пропонує закріпити в Конституції України право законодавчої ініціативи народу, а з іншого – розширює коло законодавчих актів, які регулюють законодавчий процес в Україні, фактично відкриваючи широкі можливості для маніпулювання законодавчою діяльністю.

А от законопроект про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо оптимізації роботи Верховної Ради, внесений народними депутатами України (реєстр. № 3018 від 05.02.2020) спрямований на протидію затягуванню роботи Gарламенту в процесі розгляду та ухвалення законопроектів через пришвидшення процедури проходження законопроекту від моменту його реєстрації і до його ухвалення в цілому.

Право законодавчої ініціативи в Україні, проблеми, які на сьогодні існують у цій сфері, та пропозиції їх вирішення експерти ЦППР детально описали в аналітичній записці «Право законодавчої ініціативи в Україні та світі», приділивши особливу увагу праву законодавчої ініціативи народу та тому, як вона реалізується в різних країнах світу.

Завантажити

Права законодавчої ініціативи в Україні та світі from Centre of Policy and Legal Reform

Матеріали підготовлено в межах проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі експертної громадськості у процесі зміни Конституції в Парламенті», що є частиною Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», яка виконується Фондом Східна Європа.