preloader

Що вас цікавить?

Перспективи інституту префектів обговорили у Харкові

27.06.2019
Публічна адміністрація /
Децентралізація

26 червня експерти з Харкова та Києва, представники об’єднаних територіальних громад та районних державних адміністрацій взяли учать в панельній дискусії «Майбутнє конституційної реформи: чи запрацює в Україні інститут префектів?».


26 червня експерти з Харкова та Києва, представники об’єднаних територіальних громад та районних державних адміністрацій взяли учать в панельній дискусії «Майбутнє конституційної реформи: чи запрацює в Україні інститут префектів?».

Юрій Георгієвський, голова Координаційної ради громадської організації «ЕкспертиЗА Реформ», нагадав, що в 2015 році Верховна Рада України намагалася внести зміни до Конституції, які передбачали ліквідацію місцевих державних адміністрацій (МДА) і запровадження інституту префектів. Народні депутати ухвалили відповідний законопроект у першому читанні, але на цьому розгляд документу закінчився.

Як результат, місцеві державні адміністрації продовжують працювати і водночас почали функціонувати ОТГ. Це зумовлює дублювання повноважень й низку інших складнощів.

 

«Існує проблема нераціонального використання коштів на утримання апаратів місцевих державних адміністрацій, основні функції яких вже виконують об’єднані територіальні громади. Трапляються і конфліктні ситуації, коли йдеться про вирішення питань місцевого значення», — зазначає пан Юрій.

Виправити ситуацію може саме ліквідація МДА і запровадження інституту префектів. А це потребує інших перетворень. «Необхідно внести зміни до Конституції приблизно у тому обсязі, який передбачав документ 2015 року, і реформувати адміністративно-територіальний устрій на рівні районів», — говорить Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ.

Зараз в Україні існує 490 районів. Запроваджувати інститут префектів за такої умови нераціонально: вони будуть домінувати над місцевим самоврядуванням або намагатися це робити. 

«Спочатку має відбутися укрупнення районів. Бажано, щоб законом про внесення змін до Конституції передбачалася й зміна назви — замість районів ми повинні перейти до повітів. І от коли Україна буде поділена приблизно на 110-120 повітів, тоді в кожному з таких повітів має з’явитися префект», — зазначає пан Ігор.

Префекти наглядатимуть за законністю діяльності органів місцевого самоврядування, а ще представлятимуть Уряд на території повіту. Так, за словами Ігоря Коліушка, робота і результати діяльності префектів мають оцінюватися суспільством спільно з оцінкою діяльності Уряду, а це може означати перехід він назви «префект» до «урядовець».

Також експерти обговорювали питання призначення префектів. До дискусії долучилися Віталій Столяренко, заступник голови Нововодолазької об’єднаної територіальної громади (ОТГ), Віктор Слиш, експерт з питань регіональної політики, децентралізації та реформування органів влади, та Сергій Яцюк, голова Коломадської районної державної адміністрації.

«Якщо префект — це посадовець, який виконує функцію представництва Кабінету Міністрів на регіональному рівні, тоді пріоритет у його призначенні та звільненні має Кабінет Міністрів. Хоча президент теж має брати участь в цьому процесі для певного балансу. Якщо ми тяжіємо до створення президентської республіки — за всю історію сучасної України кожен президент намагався посилити свій вплив на регіональному рівні, — тоді майбутній парламент може спробувати залишити за президентом повноваження щодо призначення префектів за поданням Уряду», — говорить Юрій Георгієвський.

Експертну зустріч щодо запровадження інститут префектів організував Центр політико-правових реформ, громадська організація «ЕкспертиЗА Реформ» та Фонд місцевої демократії за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN. Дискусія в Харкові — це початок серії обговорень.

«Наше завдання — дізнатися думки експертів і провести аналітичну роботу. Подібні заходи ми також хочемо організувати у Львові, Одесі та Дніпрі. І коли почуємо пропозиції експертів з цих міст, зможемо розробити конкретні рекомендації. Сьогоднішня зустріч — це лише початок масштабної роботи», — зазначила голова Фонду місцевої демократії Ольга Мірошник.

Зі своїми пропозиціями щодо механізму ліквідації МДА та запровадження інституту префектів експерти Мережі публічного права та адміністрації UPLAN на чолі з Центром політико-правових реформ планують звернутися до Уряду.

Захід організовує Центр політико-правових реформ, громадська організація «ЕкспертиЗА Реформ» та Фонд місцевої демократії за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені учасниками, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.