preloader

Що вас цікавить?

Опозиції варто було б долучитися до роботи в Конституційній Асамблеї – коментар Ігоря Коліушка

21.05.2012
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Голова правління ЦППР Ігор Коліушко, котрий увійшов до складу новоствореної Асамблеї, переконаний, що опозиція вчинила неправильно, відмовившись вести діалог в рамках створеного президентом органу, а також не запропонувавши власної альтернативи. Водночас він погоджується з аргументом опонентів влади: глава держави, назвавши консультативно-дорадчий орган Конституційною Асамблеєю, ввів громадськість в оману.


Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає, що і владі, й опозиції варто було б долучитися до роботи Конституційної Асамблеї.

«Діалог в суспільстві щодо змін Конституції необхідний, оскільки ніхто інший не запропонував такого дієвого механізму, я не бачу причин відмовлятися від діалогу на майданчику, створеному президентом», – сказав аналітик в інтерв’ю «Німецькій хвилі».

Ігор Коліушко, котрий увійшов до складу новоствореної Асамблеї, переконаний, що опозиція вчинила неправильно, відмовившись вести діалог в рамках створеного президентом органу, а також не запропонувавши власної альтернативи. Водночас він погоджується з аргументом опонентів влади: глава держави, назвавши консультативно-дорадчий орган Конституційною Асамблеєю, ввів громадськість в оману. «Основний мотив неучасті опозиції у цій тусовці – те, що це несправжня Конституційна Асамблея, і в цьому вони абсолютно праві», – сказав експерт.

Однак Коліушко вважає, що політикам варто визначати свої дії, не виходячи з назв, а по суті.

На його думку, наразі для новоствореного органу нагальними є два питання: по-перше, внесення змін до Конституції щодо адміністративно-територіальної реформи і місцевого самоврядування, по-друге, внесення змін щодо судової реформи. Коліушко переконаний, що саме ці два питання нині виглядають найбільш гострими, а також прийнятними для проведення конструктивного діалогу.

Не менш гострі для суспільства – проблема Конституційного суду та проблема відносин між президентом, урядом і парламентом, зазначає експерт. Однак додає, що не бачить сьогодні жодної можливості вести діалог на цю тему, «бо тут навіть у межах чинної Конституції вибираються або найгірші варіанти її тлумачення, або навіть брутально порушується чинна Конституція».

Як відомо, українська опозиція заявила, що вважає створену Януковичем Конституційну Асамблею нелегітимною. У Венеціанській комісії переконані, що опозиціонерам все ж варто долучитися до роботи цього дорадчого органу.

До складу створеного указом Віктора Януковича від 17 травня 2012 року консультативно-дорадчого органу – Конституційної Асамблеї входить 94 особи: політики, судді, експерти, науковці, однак у переліку немає жодного з представників опозиції. Опоненти влади ставлять під сумнів легітимність цього органу та незалежність його рішень.

У свою чергу секретар Венеціанської комісії Ради Європи Томас Маркерт загалом позитивно оцінює факт створення дорадчого органу. «Конституційна Асамблея має завдання – розробляти пропозиції. Вона не має права самостійно ухвалювати рішення, тому питання легітимності цього органу не є таким сильним, як би це було в іншому випадку», – зазначив Томас Маркерт.

На його думку, важливо, щоб опозиція, можливо, у подальшому долучилася до роботи. Маркерт припустив, що опозиція, ймовірно, відмовилася від участі в Асамблеї переважно з міркувань, які стосуються політичного клімату в Україні.


Прес-служба Центру політико-правових реформ