preloader

Що вас цікавить?

Один із законопроектів може заблокувати здійснення правосуддя на час карантину

30.03.2020
Судівництво /
Судоустрій і статус суддів

Відповідний законопроект зареєстровано у ВРУ 24 березня. 


1. Подія

24 березня в Парламенті зареєстровано проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продовження процесуальних строків, строків позовної давності на час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” (далі – Проект).

Проект передбачає автоматичне продовження процесуальних строків у цивільному, господарському та адміністративному судочинстві (зокрема, строків звернення до суду) на строк дії карантину та неможливість суду встановити в рішенні менший строк на вчинення процесуальної дії, ніж строк карантину.

2. Оцінка ЦППР

Розгляд справи в суді складається з окремих послідовних стадій, строки перебігу яких встановлюються законом або суддею. Автоматичне продовження строків цих стадій призведе до того, що суд не може перейти до наступної стадії. Наприклад, через автоматичне продовження строку апеляційного оскарження, рішення суду не набиратимуть законної сили. При цьому не важливо, чи подана апеляційна скарга в такій справі. Це повністю позбавляє суд та учасників справи змоги будь-яким чином впливати на можливість розгляду справи. 

Таким чином, ухвалення проекту може призвести до зупинення розгляду цивільних, господарських та адміністративних справ. Хоча припинення чи обмеження повноважень судів не допускається навіть в умовах надзвичайного стану, який наразі в Україні не введено.

Варіантом вирішення проблеми, пов'язаної із здійсненням судочинства в умовах карантинних обмежень, може бути встановлення на законодавчому рівні обов'язку суду за заявою учасника справи визнавати поважною причину пропущення строку (включно з присікальними строками), якщо вона зумовлена карантином (це ж має стосуватися і кримінальних справ, якщо строк пропустила не сторона обвинувачення). При цьому слід поновлювати/продовжувати лише той строк, закінчення якого припало на карантин, на період, який минув від початку карантину і до закінчення строку. Додатково в законі слід передбачити, що в справах про адміністративні правопорушення, дисциплінарних справах строк карантину не включається в перебіг строків давності і строків провадження.