preloader

Що вас цікавить?

Новий КПК повинен полегшити життя підприємцям – коментар Олександра Банчука

29.08.2012
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

У новому КПК будь-яке обмеження прав особи, в тому числі суб’єкта підприємницької діяльності, може бути тільки за рішенням суду і слідчого судді. Строки розслідування обмежені шістьма місяцями, що має дисциплінувати органи обвинувачення. Разом з тим, прогалиною, яка не дозволяє ефективно захищати права підприємців, є відсутність механізмів компенсації завданої шкоди.


Новий Кримінальний процесуальний кодекс повинен полегшити життя суб’єктам підприємницької діяльності.

Про це заявив експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук у програмі «Діалоги» з Іскандером Хісамовим на телеканалі “Business”.

«Передбачені в новому КПК механізми, без сумніву, можуть полегшити життя суб’єктів підприємництва у стосунках із органами державної влади», – сказав він.

За його словами, на сьогодні механізми кримінального процесу є саме тими процесами, які придушують підприємницьку ініціативу. У старому КПК вони були виписані для суспільно-економічних реалій Радянського Союзу, коли не було приватного підприємництва, а громадяни були співробітниками державних підприємств і закладів.

Експерт звернув увагу на те, що прийняттю нового КПК передувало ухвалення наприкінці 2011 року закону про гуманізацію економічних злочинів. За два перші тижні дії цього закону значно збільшилася кількість кримінальних справ, де замість взяття під варту суд віддавав перевагу грошовій заставі, а на рахунки Державного казначейства поступило близько 77 млн грн.

За словами Олександра Банчука, близько 16 складів злочинів у старому кримінальному законодавстві були можливістю впливати на суб’єктів підприємницької діяльності. Зараз ці склади злочинів (наприклад, контрабанда) або повністю декриміналізовані, або визнані адміністративними правопорушеннями.

Що стосується нового КПК, то в ньому, як зазначив аналітик, будь-яке обмеження прав особи, в тому числі суб’єкта підприємницької діяльності, може бути тільки за рішенням суду і слідчого судді.

«Зараз основою для різних рейдерських захоплень є така модель: слідчий порушує кримінальну справу, і на основі цієї постанови він може робити виїмку документів (які потім роками можуть зберігатися у слідчих органах, що блокує роботу підприємства), влаштовувати обшук на підприємстві та багато іншого. За новим же КПК, це може робити тільки суддя», – сказав Олександр Банчук.

Також експерт додав, що строки розслідування в новому КПК обмежені 6 місяцями, і ці справи не можуть тягнутися роками, як раніше. «Шість місяців – і тоді прокуратура повинна вирішити: або вона закриває справу і все повертає підприємцю, або вона звертається з актом звинувачення до суду. І це повинно дисциплінувати органи обвинувачення», – наголосив він.

Разом з тим, прогалиною, яка не дозволяє ефективно захищати права підприємців, Олександр Банчук назвав відсутність механізмів компенсації підприємцям шкоди, завданої державою або органами влади, та цільових коштів у державному бюджеті.

За його словами, Центр політико-правових реформ підготував дослідження щодо цієї проблематики із аналізом у тому числі закордонного досвіду. Дослідження свідчить, що в країнах Західної Європи є окремі закони, які регулюють компенсацію шкоди, спричиненої незаконними діями чи бездіяльністю представників держави.

Як відомо, 13 квітня 2012 року Верховна Рада ухвалила нову редакцію Кримінального процесуального кодексу України. 14 травня його підписав Президент України Віктор Янукович. 19 травня КПК був опублікований у виданні “Голос Україні”. КПК вступає в силу через 6 місяців після опублікування, тобто з 19 листопада 2012 року.

Прес-служба Центру політико-правових реформ