Можливі зміни до Конституції України обговорили в Рівному
Публічний форум відбувся 20 січня.
У 2020 році ми разом з партнерами продовжуємо дискутувати з приводу конституційних змін, запропонованих Президентом Володимиром Зеленським. Першою зупинкою нового року стало місто Рівне.
Публічний форум «Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами» в Рівному – шостий із запланованих десяти, які мають охопити всю Україну. Ми вже відвідали Львів, Житомир, Черкаси, Запоріжжя, Київ, де до обговорення конституційного процесу долучилося більше 400 учасників – місцевих активістів, експертів, науковців, лідерів, активістів громадських організацій, політичних партій, молодіжних організацій, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, учителів, журналістів. Під час дискусій учасники пропонували своє бачення конституційного процесу та рекомендації щодо внесення змін до Конституції України, на основі яких громадськими організаціями буде розроблено спільний документ за результатами форумів. Як це було, ми зафіксували в короткому відео.
Форуму в Рівному передувала прес-конференція, під час якої Олександр Марусяк, експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ, Сергій Різник, доцент кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка, та Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка», розповіли про основні зміни, запропоновані Президентом, та ризики, які вони несуть.
Сам форум розпочався з презентації дослідження Національного Демократичного Інституту про довіру до інститутів влади, політичних партій та виклики для українців. Його результати представила Олена Боцко з НДІ.
Надалі учасники заходу обговорили законопроекти про зміни до Конституції України разом з народними депутатами різних скликань Олександром Аліксійчуком, Олександром Черненком та Миколою Кучеруком, головою території організації політичної партії «Голос» Романом Денисюком та доцентом кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка Сергієм Різником.
Під час дискусії проаналізували законопроекти та висновки Конституційного Суду щодо деяких з цих них, а також обговорили рішення Президента відкликати законопроект щодо децентралізації. Учасники заходу зауважили, що влада ухвалює рішення швидко і без обговоренням із громадськістю, тому вони і сприймаються «в штики».
Після завершення панельної дискусії учасники форуму у форматі «світового кафе» напрацювали власні рішення для покращення змін до Конституції та презентували їх.
Нагадаємо, публічні форуми «Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами» відбудуться в десяти містах України протягом листопада 2019 – лютого 2020 року. За задумом організаторів, такі форуми сприятимуть відкритому інклюзивному діалогу з громадянами про конституційний процес в Україні, підвищенню обізнаності громадян з конституційною реформою та побудові діалогу між громадянами, політичними партіями, обраними особами та експертним середовищем.
Наступний Форум відбудеться 27 січня у місті Ужгород для представників Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької областей, детальніше за посиланням.
Захід організовано Національним Демократичним Інститутом у співпраці з Центром політико-правових реформ, Інститутом «Республіка», Реанімаційним Пакетом Реформ, Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).