preloader

Що вас цікавить?

Люди мають самі вирішувати, вписувати реєстрацію у паспорт чи ні

30.07.2018
Адміністративні послуги

Чи можна однаково платити за виготовлення внутрішнього та закордонного паспортів? Та які проблеми існують у паспортній реформі?


Чи можна однаково платити за виготовлення внутрішнього та закордонного паспортів? Та які проблеми існують у паспортній реформі? Про це журналісти Громадського радіо поговорили з експертом Центру політико-правових реформ Євгеном Школьним.

Експерти розробили та направили до Верховної Ради законопроект, який передбачає єдину суму платежу за виготовлення і внутрішнього, і закордонного паспортів громадина України, а також можливість нанесення на паспорт у вигляді ID-картки інформації про місце реєстрації громадянина. 

Вікторія Єрмолаєва: На сьогодні біометричний закордонний паспорт дорожчий, ніж внутрішній?

Євген Школьний: Так.

Вікторія Єрмолаєва: І на ID-картці немає місця реєстрації, і люди, які отримують паспорт нового зразка, мають ще носити із собою додатково довідку, в якій зазначено, де людина прописана, тому що без цієї довідки у багатьох державних закладах не надають тих послуг, які вже б мали надавати. Ви ж пропонуєте цю систему спростити? 

Євген Школьний: Два роки тому МВС та Державна міграційна служба заявили, що для безвізового режиму з ЄС потрібно прийняти закон, яким вводяться біометричні документи. Частково це правда, адже ЄС вимагав для безвізу введення закордонних біометричних паспортів. Але ж саме закордонних, не внутрішніх. Коли ми дізналися, що в нас вводяться нові паспорти у формі картки, які обов’язково мають містити біометричний чіп, ми здивувалися, адже Європейський Союз від нас цього не вимагав. То чому внутрішній паспорт громадянина має обов’язково містити цей так званий чіп? Це ж робить документ суттєво дорожчим і потребує спеціального обладнання для виготовлення. 

Також в цьому новому паспорті зникла інформація про реєстрацію місця проживання на пластиковій поверхні, тобто на самому документі. Ця інформація передбачається виключно в цьому чіпі. А ми знаємо з вами, що багато державних і приватних установ не містять відповідного обладнання, щоб зчитувати з нього інформацію. Більше того, зараз немає технічних можливостей, щоб замінити інформацію, що наноситься в цей чіп, тому якщо у людей змінюється місце реєстрації, їм потрібно змінювати і сам паспорт. 

Тепер люди мають носити з собою паперову довідку, а це незручно, тому що вона паперова на форматі А4, вона є незручною, люди її гублять тощо. 

Зараз є така абсурдна ситуація: для того, щоб замовити ID-картку, людина спочатку має замовляти в ЦНАПі довідку про реєстрацію та місце проживання. Людина її замовляє, довго чекає, тільки потім, отримавши цю довідку, може замовити ID-картку. Саме тому ми наголошуємо, що в законі має бути чіткий перелік документів. 

Вікторія Єрмолаєва: Ви пропонуєте вказувати місце реєстрації в новій ID-картці, але неодноразово заявлялося, що ця реєстрація не вказується, тому що Україна поступово відходить взагалі від цього інституту прописки. Тому мають прийматися нові підзаконні акти, нові розпорядження, щоб від людей не вимагали десь бути зареєстрованими і за місцем реєстрації отримувати той чи інший документ. Що ви думаєте з цього приводу? 

Євген Школьний: Цей закон був прийнятий тоді, коли навіть і не говорили, що збираються реформувати чинну систему реєстрації. Це тільки наприкінці минулого року МВС утворило робочу групу, і вона почала працювати. 

По-друге, ми у законопроекті пропонуємо, що людина за бажанням вносила адресу на пластикову поверхню. Тобто людина має вибір – або вносити адресу на пластикову поверхню паспорта або ні. Адже навіть після того, як зміниться система реєстрації місця проживання, вам все одно потрібно буде підтверджувати свою адресую. Йдеться просто про зміну процедури реєстрації місця проживання – вона має стати простою та зрозумілою для людей.   

Повну версію програми можна прослухати за посиланням.