КСУ відкрив провадження щодо неконституційності положень е-декларування для активістів
Конституційний Суд України відкрив провадження у справах щодо неконституційності положень е-декларування для антикорупційних активістів. Подання ініціювала та підготувала коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ. “Ми вдячні суб‘єктам права на конституційне подання Уповноваженому Людмилі Денісовій та 65 народним депутатам за їх підтримку та внесення подання до КСУ", – Юлія Кириченко
Конституційний Суд України відкрив провадження у справах щодо неконституційності положень е-декларування для антикорупційних активістів. Подання ініціювала та підготувала коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ.
Раніше з таким же поданням до КСУ звернулася омбудсмен Людмила Денісова. Нині два подання об’єднали в одне провадження. За словами Юлії Кириченко, члена Ради РПР та керівника проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ, це свідчить про те, що Конституційний Суд вважає обґрунтування, що є в поданнях, належним.
“Ми вдячні суб‘єктам права на конституційне подання Уповноваженому Людмилі Денісовій та 65 народним депутатам за їх підтримку та внесення подання до КСУ. Відкриття проваджень та об’єднання в одне на цьому етапі говорить, що КСУ вважає належним обґрунтування неконституційності, що є в поданнях, та вбачає за необхідне дослідити це питання у складі Великої палати. Відкриття проваджень відбувалося без зволікань, це наша перша перемога на шляху скасування неконституційного е-декларування. Чекаємо рішення КСУ до чергового етапу декларування, тобто до весни 2019”, – зазначила Кириченко.
Нагадаємо, 20 липня народні депутати, представники коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ та Коаліції на захист громадянського суспільства в Україні передали на розгляд Конституційного Суду України текст конституційного подання щодо неконституційності електронного декларування для громадських активістів, яке за ініціативи громадськості підписали 65 народних депутатів.
Як зазначали раніше експерти, декларування для громадських активістів порушує щонайменше три положення Конституції. По-перше, це суперечить принципу верховенства права в частині правової визначеності та легітимної мети. По-друге, вимога декларування – це пряме обмеження щодо свободи об’єднань у громадські організації, яку гарантує Основний Закон. По-третє, це втручання в особисте життя громадських активістів, які не є особами, вповноваженими на виконання функцій держави, а тому не повинні подавати декларації на рівні з чиновниками, суддями та прокурорами.