«Корупція – це…»: в Одесі навчалися виявляти корупційні чинники у нормативно-правових актах
29 листопада в Одесі відбувся навчальний тренінг «Корупційні ризики навколо нас: вчимося виявляти». Представники громадських організацій міста й області та викладачі вищих навчальних закладів навчалися розпізнавати корупційні ризики в нормативно-правових актах та досліджували їх характерні особливості на місцевому рівні.
29 листопада в Одесі відбувся навчальний тренінг «Корупційні ризики навколо нас: вчимося виявляти». Представники громадських організацій міста й області та викладачі вищих навчальних закладів навчалися розпізнавати корупційні ризики в нормативно-правових актах та досліджували їх характерні особливості на місцевому рівні. Досвідом оцінки корупційних ризиків у діяльності державних інституцій та підготовки антикорупційних програм ділився експерт ЦППР Антон Марчук.
Світовий експерт з дослідження корупції Роберт Клітгаард вивів знамениту формулу: корупція дорівнює монополія «плюс» свобода дій «мінус» підзвітність. Якщо з третьою змінною усе більш-менш зрозуміло, то широке поле для маневру корупції ґрунтується на багатьох речах. Не останнім із них є можливість уникнення покарання за корупційні злочини, що автоматично покладає провину на систему судочинства. «Якраз тут криється найбільш вразливе місце у життєздатності вітчизняної корупції», – наголошував експерт.
Визначення корупційних ризиків як комплексу правових, організаційних та інших причин, які сприяють, породжують чи заохочують державних службовців до скоєння корупційних правопорушень під час виконання ними функцій держави викликало дискусію серед слухачів з посиланням на власний досвід з корупційними проявами.
Жваве обговорення отримала теза про корупцію як соціальне явище, що не зводиться лише до хабарництва (підкупу), а має психологічне та моральне підґрунтя.
Соціологічні дослідження щодо різноманітних аспектів корупційних проявів є сталою практикою у світі. Антон Марчук наводив приклади проведених досліджень та їх результатів на рівень корупції у різних країнах.
Особливості порядку проведення антикорупційної експертизи нормативно-правових актів, її обов’язковий (зобов’язані здійснювати на постійній основі Міністерство юстиції та Комітет Верховної Ради, до предмета відання якого належить питання боротьби з корупцією) та необов’язковий компонент (можуть здійснювати Національне агентство з питань запобігання корупції та громадськість), її види та ефективність детально обговорювалися слухачами.
Експерт ознайомив учасників тренінгу з призначенням та завданнями антикорупційних програм. «У механізмі запобігання корупції передбачено новий інструмент – антикорупційні програми», – наголосив спікер. Зокрема, в Одеській області розроблена та прийнята в 2018 році Антикорупційна програма Одеської обласної державної адміністрації на 2018-2020 роки.
До корупціогенних сфер діяльності органів влади належать, зокрема, функції з проведення публічних закупівель, надання адміністративних послуг, управління фінансовими та матеріальними ресурсами, юридичного забезпечення, організації з персоналом державної служби. Одним із основних напрямів у сфері запобігання корупції є виявлення корупційних ризиків, які виникають в публічній сфері, наприклад, у державних закупівлях. З навичками їх теоретичного виявлення знайомив слухачів Антон Гніденко, експерт Офісу регіонального розвитку.
Захід організовано в межах проекту ЦППР «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується USAID.