Конституційні зміни: обговорюємо пропозиції з політиками та громадськістю у Запоріжжі
Центр політико-правових реформ разом з Національним Демократичним Інститутом та Інститутом «Республіка» продовжує обговорення пропонованих Президентом України змін до Конституції України.
Центр політико-правових реформ разом з Національним Демократичним Інститутом та Інститутом «Республіка» продовжує обговорення пропонованих Президентом України змін до Конституції України. 16 грудня форум, який зібрав політиків, місцевих чиновників, громадських активістів та небайдужих громадян, відбувся у Запоріжжі.
Під час прес-конференції, що передувала форуму, експерти коротко охарактеризували законопроекти про зміни до Конституції, а також наголосили на тому, що будь-якій зміні Конституції повинно передувати широке обговорення з експертами та громадськістю. На жаль, цього зроблено не було – для багатьох запропоновані зміни стали сюрпризом.
Форум у Запоріжжі – уже п’ятий за рахунком подібний захід. Раніше на тему змін до Конституції дискутували у Львові, Житомирі, Києві та Черкасах. Проте під час попередніх заходів ішлося про сім законопроектів, поданих Президентом України в перший день роботи нового Парламенту. У Запоріжжі в центрі дискусії опинився ще один документ – 13 грудня у ВРУ зареєстрували проект Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» № 2598, а його текст з’явився на парламентському веб-порталі вранці 16 грудня.
Сам форум розпочався з презентації дослідження про довіру до інститутів влади, політичних партій та виклики, що стоять перед українцями. Результати представила Олена Боцко з Національного Демократичного Інституту. Так, дослідження показало, що довіра до політичних партій зросла порівняно з минулими роками, лідерами довіри для громадян залишаються представники місцевої влади, а найбільше Конституцію України читали на Сході України.
Експерт Центру політико-правових Олександр Марусяк коротко охарактеризував зміни до Конституції України, закладені в президентських законопроектах, детальніше зупинившись на небезпеках кожного з них. Зокрема, ухвалення законопроекту про зменшення кількості народних депутатів до 300 осіб також може призвести до того, що Верховна Рада України поточного скликання буде здійснювати свої повноваження лише до наступних виборів народних депутатів України, а не до дня першого засідання новообраного Парламенту.
Юлія Кириченко, членкиня правління ЦППР, розповіла про історію становлення Конституції (зміни до Конституції), а також наголосила на тому, що конституційні зміни мають бути ухвалені комплексним пакетом, щоб уникнути маніпуляцій. Експертка нагадала, що попередня влада також зловживала точковими змінами до Конституції, замість комплексних.
У безпосередньому обговоренні змін до Конституції також взяли участь народні депутати Сергій Соболєв (фракція політичної партії ВО «Батьківщина»), Ахтем Чийгоз (фракція політичної партії «Європейська Солідарність») та голова Запорізької міської організації політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» Павло Матвієнко.
Наприкінці форуму учасники мали можливість спробувати себе в ролі законотворців. У форматі світового кафе вони, об’єднавшись у групи, аналізували президентські законопроекти та готували висновки й рекомендації – чи потрібно їх ухвалювати або що варто змінити, щоб законопроект став прийнятним.
Нагадаємо, публічні форуми «Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами» відбудуться в десяти містах України протягом листопада 2019 – лютого 2010 року. За задумом організаторів, такі форуми сприятимуть відкритому інклюзивному діалогу з громадянами про конституційний процес в Україні, підвищенню обізнаності громадян з конституційною реформою та побудові діалогу між громадянами, політичними партіями, обраними особами та експертним середовищем.
Захід організовано Національним Демократичним Інститутом у співпраці з Центром політико-правових реформ, Інститутом «Республіка», Реанімаційним Пакетом Реформ, Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).