preloader

Що вас цікавить?

Ігор Коліушко: «Законопроект про адміністративну процедуру повністю готовий до розгляду Парламентом»

14.05.2019
Публічна адміністрація /
Адміністративна процедура

13 травня у Верховній Раді України відбулося обговорення законопроекту №9456 «Про адміністративну процедуру».


13 травня у Верховній Раді України відбулося обговорення законопроекту №9456 «Про адміністративну процедуру».

Нагадаємо, законопроект було внесено до Парламенту 28 грудня 2018 року Кабінетом Міністрів України. Над ним працювала робоча групи при Міністерстві юстиції України, до складу якої ввійшли експерти ЦППР Ігор Коліушко та Віктор Тимощук.

Незважаючи на те, що законопроект розроблено та подано Урядом, він заручився підтримкою фахівців та представників міжнародної спільноти, Верховна Рада України поки не поспішає його розглядати. Окрім того, Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ підготувало висновок, у якому загалом підтримує подібний законопроект, проте не рекомендує до розгляду Парламентом саме в цій редакції.

Законопроект для учасників заходу презентували перший заступник міністра юстиції України Олена Сукманова та експерт ЦППР Віктор Тимощук. Пані Олена звернула увагу на чіткі принципи адміністративної процедури, які встановлює законопроект і які поширюються також на іншу діяльність адміністративних органів, – верховенство права, рівність, своєчасність і розумний строк, пропорційність, відкритість тощо. «Це законопроект про повагу до людини, її честі та гідності», – підсумувала свій виступ Олена Сукманова.

Віктор Тимощук коротко розповів про роботу над законопроектом у робочій групі Мін’юсту та наголосив, що сьогодні документ уже не потребує обговорення в урядових структурах, наступні кроки мають бути здійснені Верховною Радою України.

Як зазначив експерт, це не кодифікаційний, а закон загального характеру, який має визначити загальні правила для всіх категорій адміністративних справ. Також він містить низку новацій, зокрема законопроект:

  • закріплює право особи бути вислуханою перед ухваленням рішення органом державної влади або місцевого самоврядування
  • запроваджує категорію заінтересових осіб – тобто тих, на кого рішення може вплинути, окрім заявника;
  • створює умови для ефективного адміністративного оскарження;
  • змінює строки набрання чинності адміністративними актами – не з моменту їх ухвалення, а доведення до відома особи, на яку воно впливає тощо.

«В усіх європейських країнах працюють подібні закони, тому ухвалення законопроекту про адміністративну процедуру – це фактично заповнення прогалини в законодавчому полі України,а  також крок на шляху до євроінтеграції», – вважає Віктор Тимощук.

На тому, що законопроект про адміністративну процедуру повністю готовий до розгляду Верховною Радою України в першому читанні, під час заходу наголосив і Ігор Коліушко, голова правління ЦППР. На його думку, цей законопроект є реалізацією закріпленого в Конституції України принципу верховенства права.

«Адміністративна процедура налагодить партнерські та справедливі відносини органів влади з громадянами та бізнесом. Держава, відтак, зможе надавати останнім якісний та швидкий сервіс», – переконаний пан Коліушко.

Наголосимо, що повну підтримку законопроекту та потребу його якнайшвидшого ухвалення у першому читанні під час обговорення також висловили:

  • КОВТУН Тетяна, Заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України;
  • Доктор ВАЙДЕМАНН Аннiка, Заступниця Голови Представництва Європейського Союзу в Україні;
  •  ВІРАНТ Грегор, ключовий експерт проекту Європейського Союзу «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR), колишній Міністр Державного Управління Словенії;
  • КЛААС Клас, виконуючий обов’язки голови ОЕСР/SIGMA;
  • СОЛЛЕР ВIНКЛЕР Мануела, експертка U-LEAD, колишній Державний Секретар Міністерства Внутрішніх Справ землі Шлезвіг-Гольштейн;
  • БЕВЗЕНКО Володимир Михайлович, суддя Верховного Суду України;
  • БОЙКО Ірина Володимирівна, доцент кафедри адміністративного права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого;
  • ЛУЧЕНКО Дмитро Валентинович, керівник сектору конституційного та адміністративного права Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України, д.ю.н., доцент;
  • РИЖКОВ Геннадій Володимирович, член робочої групи з розробки законопроекту.

Нагадаємо, раніше експерти ЦППР підготували коментар до висновку ГНЕУ Апарату ВРУ на законопроект про адмінпроцедуру, а також інфографіку, яка у зручній формі спростовує основні міфи, пов’язані із цим законопроектом.