preloader

Що вас цікавить?

«Фінансова прозорість та доброчесність політичних партій – критерій електорального вибору», – експерти

25.01.2019
Протидія політичній корупції /
Запобігання корупції /
Практика запобігання корупції

Про інструменти, які допоможуть громадським активістам контролювати фінансування партій, в Одесі 23 січня розповідали  журналістам, науковцям та громадським діячам. 


Реформа протидії політичній корупції (або реформа фінансування політичних партій) – належить до перетворень, які в довгостроковій перспективі можуть кардинально змінити політику. Ухвалена в 2015-му році в межах «безвізового пакету», ця реформа передбачила, що з 2016 року парламентські політичні партії можуть отримати державні кошти на статутну діяльність. При цьому вони зобов’язуються подавати звіти про майно та фінансові операції.

Про особливості реформи та інструменти, які допоможуть громадським активістам контролювати фінансування партій, розповідали в Одесі 23 січня журналістам, науковцям та громадським діячам.

Юлія Зальцберг розповіла про те, що держава визначила певні правила гри з фінансування політичних партій:

  • державне фінансування політичних партій;
  • заборона на обмеження приватного фінансування;
  • звітування партій;
  • відповідальність та санкції за порушення законодавства.

Державне фінансування та впровадження жорсткого контролю над партійними фінансами пройшли більшість європейських країн, у тому числі й сусіди України.

Учасники дізналися про основні складові державного контролю за фінансуванням, передусім про нові повноваження державних органів у сфері контролю за фінансуванням партій і кандидатів. Тренери наголосили, що не всі з них чітко прописані в законодавстві. Норма чинного законодавства про те, що партії фінансуються з двох джерел: з внесків фізичних і певних юридичних осіб, крім державних, і за рахунок державного фінансування викликала зацікавленість та подальше обговорення у слухачів, особливо в частині приватного фінансування партій.

Державні обмеження на фінансування партій учасники тренінгу розглянули на практичному занятті.

Детально розглянули порядок звітування партій за отримані та витрачені державні кошти та особливо – відповідальність за його порушення. Важливо, що практика застосування відповідальності свідчить: виявити ознаки адміністративного чи кримінального правопорушення з усіма їх складовими надзвичайно складно і це потребує доопрацювання норми в законі.

Ігор Фещенко, представник громадського руху «ЧЕСНО», акцентував увагу слухачів на фінансуванні партій та кампаній із перспективи прозорості. Він  ознайомив учасників тренінгу з онлайн-інструментом для візуалізації партійних звітів «Золото партії» (https://zp.chesno.org) і навчив швидко отримувати інформацію про кожен внесок на користь партій, кожен платіж, що надійшов на рахунки. Водночас зауважив, що подання щоквартальних фінансових звітів у паперовій формі – надто обтяжлива вимога для багатьох партій, тому існує нагальна потреба в удосконаленні системи подання та оприлюднення таких звітів.

Після перерви учасники знову разом з Юлією Зальцберг вчилися «читати» звіти партій про майно, перевіряти донорів партій, доходи та витрати фінансів з рахунків партій. Спікерка представила онлайн-ресурси для виявлення каналів фінансування, а журналістам, які розслідують незаконні доходи партій, – дала практичні рекомендації.

 

Завершився тренінг чудовим «мозковим штурмом» у формі брейн-рингу, який провів Богдан Бондаренко. Команда-переможець отримала в нагороду «Посібник для політичних партій з політичного фінансування», а всі учасники тренінгу – спеціальні сертифікати.