preloader

Що вас цікавить?

Експерти: процес внесення змін до Конституції повинен бути відкритим

18.02.2020
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Запропоновані Президентом України зміни до Конституції України, на що вони можуть вплинути та наскільки добре влада комунікує свої ініціативи з громадськістю – обговорювали 17 лютого в Краматорську. 


Запропоновані Президентом України зміни до Конституції України, на що вони можуть вплинути та наскільки добре влада комунікує свої ініціативи з громадськістю – обговорювали 17 лютого в Краматорську.

Коротко про процес внесення до Парламенту ініційованих Президентом України Володимиром Зеленським законопроектів про зміни до Конституції України розповіла Юлія Кириченко, експертка з конституційного права Центру політико-правових реформ. Вона наголосила: «Конституційні зміни мають базуватися на концепції конституційної реформи, напрацьованій у відкритому режимі з широкими публічними обговореннями. Натомість Президент вніс окремі законопроекти з точковими змінами, розроблені в закритому від суспільства режимі. Негативний наслідок того підходу ми вже спостерігали, коли Президент відкликав на доопрацювання свій законопроект щодо децентралізації».

Окрім того, Юлія Кириченко торкнулася змісту законопроектів: «Експерти ЦППР проаналізували конституційні законопроекти, подані владою, та дійшли висновку, що вони спрямовані на посилення в країні ролі Президента. Проте нещодавнє опитування експертів показало: 35,3 % з них переконані, що найкращою формою правління для України є змішана, тобто парламентсько-президентська. Президентській формі правління перевагу віддали найменша кількість опитаних – 11,6 %».

На сьогодні чотири з семи поданих Президентом законопроектів про внесення змін до Конституції України отримали позитивний висновок Конституційного Суду України. Експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ Олександр Марусяк детальніше зупинився на окремих з них.

Крім того, Президент двічі вносив та двічі відкликав законопроект про зміни до Конституції України щодо децентралізації, який є уже восьмим законопроектом щодо конституційної реформи. Фахівець наголосив, що ані провладна більшість, ані Президент України не презентували громадянському суспільству цілісну концепцію реформи адміністративно-територіального устрою України, місцевого самоврядування та децентралізації. «Конституційні зміни щодо децентралізації повинні готуватися в пакеті з іншими численними законодавчими актами, які комплексно регулюватимуть питання устрою держави, організації влади на місцях та функціональні особистості взаємодії органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади», – зазначив експерт. Окрім того, Олександр Марусяк звернув увагу на численні порушення процедури і техніко-юридичні проблеми цього законопроекту, через які він і відкликаний Президентом України.

На необхідності відкритого та прозорого конституційного процесу наголосила й Олександра Гліжинська, виконавча директорка ВГО «Інститут «Республіка»: «Президент під час своєї виборчої кампанії і після перемоги на виборах декларував відкритість, підкреслював важливість народовладдя в ухваленні важливих рішень. На практиці ж бачимо протилежне: конституційні зміни ніхто з представників влади не комунікує, а до процесу їх розробки не залучали ані громадян, ані спеціалістів».

І поки команда Президента не займається публічними комунікаціями з громадянами щодо змін до Конституції, замість неї це роблять громадські організації. «Сьогодні ми разом з партнерами завершуємо серію публічних форумів «Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами». Краматорськ – десяте місто, у якому відбудеться відкрите обговорення конституційних змін з політиками, представниками влади та громадськістю. Зібрані на кожному форумі думки та рекомендації учасників ми передамо народним депутатам – сподіваємося отримати відгук та реакцію на них, а потім їх втілення в життя. Таким чином, поки влада лише обіцяє, ми вже працюємо над механізмами народовладдя. Насамкінець хочу подякувати всім за участь, висвітлення та підтримку в організації конституційного діалогу між владою та громадськістю», підсумувала Олександра Гліжинська.

Захід організовано Центром політико-правових реформ, Мережею UPLAN та ВГО «Інститут «Республіка».

У разі виникнення питань просимо звертатися до Мар’яни Добоні, комунікаційної менеджерки Центру політико-правових реформ: 066-335-82-83, doboni@pravo.org.ua.