preloader

Що вас цікавить?

Експерт ЦППР про проблеми із впровадженням нового КПК

13.11.2012
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

Новий Кримінальний процесуальний кодекс, який набирає чинності з 20 листопада,  повністю міняє судову та слідчу процедуру в Україні, проте існує низка технічних проблем із його запровадженням.


Новий Кримінальний процесуальний кодекс, який набирає чинності з 20 листопада,  повністю міняє судову та слідчу процедуру в Україні, проте існує низка технічних проблем із його запровадженням.

Про це заявив експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук в ефірі Радіо «Ера».

Так, за його словами, залишається проблема з поінформованістю представників органів правопорядку з положеннями нового КПК.

«КПК розширив свою дію на велику сферу відносин, які до того часу ним не регулювалися. Наприклад, якщо вас серед ночі затримує представник патрульно-постової служби, з цього моменту починає діяти КПК. Службовець має пояснити, що ви маєте право на захисника, маєте право мовчати, не свідчити проти себе, сконтактуватися зі своїм захисником. Якщо він цього не робить – це буде порушення кодексу, і всі докази, отримані від особи, надалі не можуть лягати в основу обвинувачення», – сказав Олександр Банчук.

Експерт додав, що протягом півроку було дуже важко навчити новим правилам 300 тисяч особового складу міліції, але з іншого боку, на його думку, навіть якщо на таке навчання відвели б 2-3 роки, ситуація кардинально не змінилася б.

Також, як зазначив Олександр Банчук,  існує проблема з фінансуванням технічних аспектів нового КПК, зокрема – становлення прозорих кліток в судах (замість металевих) та оснащенням судів  системами відеоконференцзв’язку.

«Це передбачалося, щоб обвинувачених не возили за 100-200 кілометрів у місцевий суд з обласного СІЗО, а за допомогою цієї системи (відеоконференцзв’язку– ЦППР) вони могли брати участь у засіданні і представляти свою позицію. Зараз такий зв’язок є тільки на рівні апеляційних судів і в кількох десятках місцевих судів. Це питання коштів, і з цим є проблема»,– зауважив експерт.

Разом з тим, додав він, погіршення ситуації не буде, бо в ті суди, де нема відеоконференцзв’язку, привозитимуть людей, як це існує й зараз.

Подібна проблема, за словами Олександра Банчука, існує і з домашнім арештом. «Передбачена система електронного моніторингу: щоб особа не могла виходити за межі свого житла за рішення суду. У нас є проблеми із закупівлею цієї системи. Положення про використання цієї системи є, а електронних браслетів і інших технічних речей немає» , – говорить експерт.

Прес-служба Центру політико-правових реформ