Через рік в Україні мають запрацювати більше 700 центрів надання адміністративних послуг
З 2014 року в усіх районних центрах та містах України повинні запрацювати більше 700 центрів надання адміністративних послуг. Їх створення передбачено новим Законом України «Про адміністративні послуги». Про це йшлося під час конференції «Нове законодавство про адміністративні послуги та кращі практики», яку організував Центр політико-правових реформ.
З 2014 року в усіх районних центрах та містах України повинні запрацювати більше 700 центрів надання адміністративних послуг. Їх створення передбачено новим Законом України «Про адміністративні послуги».
Про це йшлося під час конференції «Нове законодавство про адміністративні послуги та кращі практики».
Як було зазначено в ході конференції, Закон України «Про адміністративні послуги» несе нову ідеологію – ідеологію служіння громадянам з боку держави і чиновників, а його найбільшим досягненням є норми щодо створення Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Присутні на конференції експерти констатували, що в Україні сьогодні, на жаль, склалася ситуація, що навіть базові адміністративні послуги дуже розпорошені територіально: людині треба ходити по всьому місту, щоб знайти фонд соціального захисту, пенсійний фонд, державного реєстратора, щоб зареєструвати бізнес чи отримати посвідчення водія тощо. Все це створює незручності для громадян.
Закон «Про адміністративні послуги» дозволяє цього уникнути. Він дає нові можливості ініціативним органам місцевого самоврядування та районним державним адміністраціям щодо покращення якості адміністративних послуг.
«Закон України "Про адміністративні послуги" відкриває додаткові можливості, насамперед для ініціативних органів місцевого самоврядування, які бажають створити зручні та доступні для громадян умови отримання адміністративних послуг», – заявив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, відкриваючи конференцію.
З 2014 року ЦНАП стають обов’язковими для усіх міст та районів України, при цьому в деяких містах України (Вінниця, Івано-Франківськ, Луганськ та інші) вони вже успішно працюють. Учасники та гості конференції мали нагоду ознайомитися з роботою Центру надання адміністративних послуг Солом’янського району м. Києва та міського ЦНАП Києва.
З тематикою пілотного впровадження ЦНАП в Україні працює низка проектів технічної допомоги. Зокрема, одним з таких є Німецьке товариство міжнародного співробітництва (ГІЦ), що має одним з головних напрямків роботи підвищення якості публічних послуг. У цій сфері ГІЦ за дорученням Федерального Уряду Німеччини здійснює реалізацію проекту у Луганській області "Підвищення якості муніципальних послуг". Проект, пропонує пілотним містам консультаційну підтримку, в т.ч. підтримку у розробці положень про роботу ЦНАП; підтримку у створенні інформаційних систем та відповідного програмного забезпечення; тренінги для персоналу тощо. Завдяки проекту в 2012 році розпочали роботу ЦНАП у містах Стаханов, Рубіжне, Свердловськ. Також планується відкриття ЦНАП у містах Краснодоні та Алчевську.
Як було зазначено в ході конференції, в Законі «Про адміністративні послуги» є багато корисних норм, зокрема:
– кількість годин прийому суб’єктів звернень має становити не менше 40 годин на тиждень, у тому числі в суботу – не менше шести годин (п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону);
– суб’єкт надання адміністративної послуги не може вимагати від суб’єкта звернення документи або інформацію, що перебувають у володінні суб’єкта надання адміністративних послуг або у володінні державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління (ч. 7 ст. 9) ті н.
Разом з тим, за словами Ігоря Коліушка, для повноцінної реформи сфери адмінпослуг слід особливу увагу приділити питанням децентралізації базових адміністративних послуг, впорядкуванню оплати адмінпослуг (через ухвалення закону про адміністративний збір) та врегулюванню процедурних відносин між громадянами та чиновниками (через ухвалення Адміністративно-процедурного кодексу).
До того ж, як було зазначено в ході конференції, Кабінет Міністрів України зобов’язаний затвердити перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через ЦНАП.
Учасники конференції висловили сподівання, що уряд врахує у своїй роботі завдання, визначені цьогорічним Посланням Президента до Верховної Ради, у якому він, зокрема, визначив серед першочергових завдань – децентралізацію виконання функцій із надання адміністративних послуг, передачу їх на рівень органів місцевого самоврядування, у тому числі через механізм делегування (стосується, зокрема, функцій із реєстрації місця проживання та видачі паспортів громадянам; реєстрації транспортних засобів тощо). Затвердження передбаченого Законом Переліку адміністративних послуг для ЦНАП є найпростішим інструментом для такої децентралізації.
Організаторами конференції «Нове законодавство про адміністративні послуги та кращі практики» виступили Центр політико-правових реформ, Центр досліджень місцевого самоврядування, Координаційний центр з упровадження економічних реформ, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Київська міська державна адміністрація, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), Проект розроблення та впровадження публічної політики в Україні (PRISM), Фонд Фрідріха Науманна «За Свободу» (FFN).
Фотогалерея конференції – тут.
Прес-служба ЦППР