preloader

Що вас цікавить?

Антикорупційні справи в суді: результати моніторингу за березень-серпень 2018 року

12.10.2018
Запобігання корупції

12 жовтня презентовано результати моніторингу проваджень НАБУ-САП у судах.

 


12 жовтня в Українському кризовому медіа центрі відбулася презентація результатів моніторингу проваджень НАБУ-САП у судах, який здійснювався Радою громадського контролю НАБУ в партнерстві з Центром політико-правових реформи та Платформою Громадський контроль.

Як зазначив член РГК НАБУ Артем Романюков, у суспільстві існує підвищений інтерес до діяльності НАБУ і САП та запит на вироки в антикорупційних справах. З останнім пов’язано чимало маніпуляцій, однією з причин яких є нерозуміння громадянами функцій та ролі кожної з установ – НАБУ, САП і судів. Якраз на те, щоб пролити світло на цю ситуацію та отримати об’єктивну інформацію про стан судового розгляду справ, досудове розслідування в яких здійснювало НАБУ, і спрямований моніторинг.

Методологічні основи моніторингу презентував Вадим Валько, аналітик та координатор проекту. Для його проведення було розроблено «Методологію моніторингу судових процесів в провадженнях, завершених Національним антикорупційним бюро», автором якої став член Правління, директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ, д. ю. н. Микола Хавронюк. Період дослідження охопив 6 місяців – з березня по серпень 2018 року. Монітори здійснювали відеозапис засідань та заповнювали спеціально розроблену анкету. Усі відео опубліковані на youtube-каналі. Моніторинг здійснювався на основі принципів невтручання в процес здійснення правосуддя, об’єктивності та згоди.

У звіті подано статистичні відомості про справи, завершені детективами НАБУ, доступ до судових засідань та відкритість, повноту й актуальність інформації про них, відомості про тривалість та періодичність розгляду справ тощо.

Як підсумовував експерт Центру політико-правових реформ Антон Марчук, сьогодні судова система не готова до того, щоб розглядати в розумні терміни всі справи. Станом на 2017 рік у судах усіх інстанцій працювало близько 4,5 тис. суддів, а до судів тільки першої інстанції надійшло на розгляд майже 3 млн справ. Звичайно, така ситуація не дозволяє забезпечити безперервний судовий розгляд справ, зокрема і тих, що розслідувалися детективами НАБУ.

За його словами, єдиний спосіб вирішити проблему – якнайшвидше запустити роботу Вищого антикорупційного суду, склад якого сформують професійні, компетентні та незалежні судді.

З повним текстом дослідження можна ознайомитися за посиланням.