preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 3 – 9 травня 2022 рокy

10.05.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).


Етична рада завершила оцінювання доброчесності чинних членів ВРП


Подія

4 та 6 травня Етична рада провела співбесіди з чинними членами Вищої ради правосуддя (далі – ВРП), за результатами яких 7 травня троє членів були визнані такими, що відповідають критеріям професійної етики та доброчесності (О.Блажівська, І.Плахтій, В.Саліхов), і лише В.Грищук – таким, що не відповідає.

Оцінка ЦППР

Перевірка доброчесності чинних членів ВРП була одним із ключових заходів на шляху реформи органів суддівського врядування та проведення судової реформи в цілому. Провести таку перевірку, Україна ще в 2020 році зобов’язалася перед Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом (детальніше в щотижневих аналізах 8-15 червня, 25 серпня-1 вересня 2020 року). Водночас, більшості членів ВРП вдалося уникнути цієї перевірки, оскільки ще до її проведення, 12 членів ради звільнилися з посад за власним бажанням. В результаті, на момент завершення перевірки, Етична рада оцінювала доброчесність лише чотирьох членів.

В.Грищук був визнаний недоброчесним через його фігурування на т.зв. “плівках Вовка” (детально в щотижневому аналізі 13-20 липня 2020 року). Зокрема, Етична рада встановила, що: “після обрання на посаду члена ВРП Грищук В.К. намагався у спосіб, не передбачений законом, вплинути на розгляд справи щодо оскарження рішення з’їзду представників вищих навчальних закладів і наукових установ, яким Грищука В.К. призначено на посаду члена ВРП; надавав сприяння у призначенні іншої особи членом ВРП і допомагав іншій особі здійснювати таке саме сприяння; не заявив самовідвід при вирішенні питання про повернення скарг на дії голови ОАСК попри підтверджені особисті стосунки з останнім, за наявності конфлікту інтересів”. Згідно з положеннями закону, наразі В.Грищук є відстороненим від здійснення повноважень члена ВРП, а рішення про його звільнення або відхилення рекомендації Етичної ради про звільнення, має бути прийняте з’їздом науковців протягом трьох місяців.

Щодо доброчесності інших членів ради також існували обґрунтовані сумніви (О.Блажівська, І.Плахтій, В.Саліхов). Втім, з яких мотивів ці сумніви були спростовані та чи досліджувалися відповідні обставини на засіданні Етичної ради наразі встановити неможливо, оскільки трансляція співбесід не проводилася.

UPD. 19 травня Етична рада повідомила, що одразу після завершення дії режиму воєнного стану в Україні, повний запис усіх співбесід з діючими членами ВРП буде оприлюднено.