preloader

Що вас цікавить?

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Овчаренко та Колос проти України». Оцінка експертів ЦППР

13.01.2023
Конституціоналізм /
Права людини

Подія 

12 січня Європейський суд з прав людини одноголосно ухвалив рішення у справі «Овчаренко та Колос проти України». ЄСПЛ визнав порушення Україною статті 8 і пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, постановивши при цьому, що встановлення порушення є достатньою справедливою сатисфакцією за будь-яку моральну шкоду, заподіяну заявникам. 


Пояснення

Михайло Колос та В’ячеслав Овчаренко були призначені суддями Конституційного Суду 4 серпня 2006 року за квотою Верховної Ради (постанови № 81-V та № 83-V). 30 вересня 2010 р. вони були серед тих суддів КСУ, які проголосували за ухвалення КСУ рішення № 20-рп/2010, яким фактично змінювалася редакція Конституції та скасовувалась дія Закону № 2222-IV, що призвело до узурпації влади В. Януковичем. 

24 лютого 2014 р. Верховна Рада ухвалила постанову № 775-VII «Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді», відповідно до якої на підставі пункту 5 частини п’ятої статті 126 Конституції у редакції 2014 року достроково припинила повноваження та звільнила з посад пʼятьох суддів КСУ, в т.ч. Колоса та Овчаренка, а також доручила Генеральній прокуратурі України порушити кримінальне провадження по факту прийняття рішення КСУ № 20-рп/2010 і притягти усіх винних осіб до відповідальності. 

Цією постановою ВРУ також засудила ухвалення КСУ, окрім вищезгаданого рішення, рішень № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 р. та № 2-рп/2013 від 29 травня 2013 р., «...констатуючи, що судді Конституційного Суду України, які приймали вищезазначені Рішення, порушили приписи статей 3, 19, 147-153 Конституції України, що є незабезпеченням верховенства Конституції України, порушенням обов’язку захищати конституційний лад держави, конституційні права та свободи людини і громадянина і протирічить змісту присяги судді Конституційного Суду України, чесному і сумлінному виконанню обов’язків судді Конституційного Суду України, …». 

Колос та Овчаренко, вважаючи, їхнє звільнення було необґрунтованим і порушує їхні права, передбачені статтями 6 (право на справедливий суд) та 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Європейської конвенції, звернулися до ЄСПЛ. Крім того, заявники вважали, що за цим звільнення стояв прихований мотив органів влади України. 

12 січня ЄСПЛ (пʼята секція), засідаючи палатою у складі семи суддів (Georges Ravarani, Iulia Antoanella Motoc, Mārtiņš Mits, María Elósegui, Mattias Guyomar, Kateřina Šimáčková, Mykola Gnatovskyy) одноголосно ухвалив рішення, відповідно до якого було постановлено, що: 

  • при звільненні Колоса та Овчаренка відбулося порушення статті 8 («право на повагу до приватного і сімейного життя») Європейської конвенції, а також порушення пункту 1 статті 6 Європейської Конвенції щодо права на незалежний і безсторонній суд та права на вмотивоване судове рішення; 
  • встановлення порушення є достатньою справедливою сатисфакцією за будь-яку моральну шкоду, якої зазнали заявники, а тому ЄСПЛ відхилив вимогу заявників про справедливу сатисфакцію. 

Водночас ЄСПЛ визнав, що аргументи заявників не переконують Суд у наявності прихованого мотиву з боку органів влади, відхиливши як явно необґрунтовану скаргу заявників за статтею 18 («Межі застосування обмежень прав») Європейської Конвенції.