preloader

Що вас цікавить?

Вища рада правосуддя всупереч закону працює в закритому режимі

13.04.2020
Судівництво /
Судоустрій і статус суддів

Експерти ЦППР наполягають на необхідності використовувати онлайн-трансляції засідань. 


Подія

9 квітня Вища рада правосуддя (ВРП) внесла зміни до власного регламенту, якими передбачила можливість учасників узяти участь у засіданні ради або дисциплінарної палати в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів. Для цього має використовуватися сервіс “EasyCon”, який 8 квітня визначений Державною судовою адміністрацією України як платформа для проведення відеоконференцій у цивільних, господарських та адміністративних справах.

Раніше, 18 березня, ВРП повідомила, що: “обмежила доступ до приміщень Вищої ради правосуддя відвідувачів, крім служби невідкладної медичної допомоги, фельд'єгерської служби та працівників служб з обслуговування систем і мереж Вищої ради правосуддя (у невідкладних випадках)”, що стало перешкодою для представників ЗМІ та інших слухачів бути присутніми на відкритих засіданнях ради та її органів.

Частина 1 ст. 30 Закону “Про Вищу раду правосуддя” встановлює загальне правило, що засідання ради та дисциплінарних палат проводяться відкрито. Тобто закон гарантує право кожної особи бути присутньою на засіданнях ради. Проте ВРП розглядає всі питання за зачиненими дверима за відсутності будь-яких можливостей доступу до засідань журналістів та громадськості. 

Оцінка ЦППР

Надання можливості всім учасникам провадження у ВРП (а не тільки суддям, як це було передбачено в попередній редакції регламенту) брати участь у засіданнях у режимі відеоконференції, у тому числі з використанням власних технічних засобів, є потрібним та своєчасним заходом в умовах карантину. Проте внесені зміни не враховують необхідність забезпечення реалізації вимоги закону про відкритість засідань ВРП та її органів. 

В умовах карантинних обмежень ВРП слід відновити онлайн-трансляцію своїх засідань та засідань дисциплінарних палат. ВРП має необхідне технічне та програмне забезпечення, оскільки регулярно транслювала свої засідання з 2015 року і до листопада 2019 року (див. політичний аналіз подій 11-18 листопада 2019 року), допоки не внесла зміни до регламенту, обмеживши проведення трансляцій лише випадками, коли про це клопочуть всі сторони провадження.

Порушення вимоги відкритості підриває легітимність рішень ВРП та її органів. Для розв'язання цієї проблеми ВРП в умовах карантину необхідно використовувати наявні технічні можливості для проведення онлайн-трансляцій засідань.